OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

zito i espanastasis ” Yaşasın İsyan”

IMAG2400 

 

Zito İ Eapanastasis- “Yaşasın İsyan”

Tuğrul Keskin’in geçtiğimiz günlerde Everest Yayınları arasında çıkan ‘ Zito İ Espanastatisis “Yaşasın İsyan” ’ adlı yapıtında Türkiye’nin işgalini onaylamayan 200 Yunan Komünist Partisi üyesi  askeri anlatmanın yanı sıra günümüz sorunlarına da değinen şiirleri yer alıyor.

komünistler anadolu’nun işgaline  karşı

Tuğrul Keskin yapıtına adını veren ‘Zito İ Eapanastasis” Yaşasın İsyan” ’da Türkiye’nin işgaline karşı olan 200 Yunan Komünist Partisi üyesi  Yunanlı askeri anlatıyor. Bu şiirler,  üç bölümden oluşan yapıtın ilk bölümünü oluşturuyor. Ülkemizin işgaline karşı çıkan Yunan komünist askerlerinin anlatıldığı bölümde sık sık 1917 Rus devrimi’ne de göndermeler yapılıyor. Komünist Partili askerlerin bu devrimi sevinçle karşıladığı ve kurtuluşun da böyle devrimler sayesinde olacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

diren!

Yapıtın ikinci ve üçüncü bölümde ise yaşadığımız sıcak günlere ilişkin şiirleri yer alıyor Tuğrul Keskin’in.  Yapıtın ikinci bölümünde Sivasta yaşanan 2 Temmuz (1993) Katliamı’ndan Gezi Direnişi’ne kadar uzanan geniş bir alanda ülkemizde yaşananlar veriliyor. Yaşanan bu olumsuzlukların güzelliklere çevrilmesi yönünde şair kimi imler veriyor, şiirlerinde. Şair, sadece saptamacı değil aynı zamanda çözüm yoluna ilişkin görüşleri de okurla paylaştığını görüyoruz. Şair,bir aydın olarak, olumsuzluklara seyirci kalmakla güzel günlerin gelmeyeceğini özellikle belirtiyor. Öyleyse direnmek gerekiyor. Buradan da Tugrul Keskin saptamacı olarak kalmıyor, çözüm yolunda okura şirinin güzel diliyle ileti sunuyor.

 

beş adnan şiiri

‘Zito İ Espanastasis” Yaşasın İsyan”  ‘ adlı yapıtının üçüncü bölümünde yer alan şiirlerinde şairin  çocukluğu ve çocukluğunun  geçtiği yerler görülüyor. Bununla birlikte şair tanıdığı bildiği kişilere ilişkin şiirleri de yer alıyor. Bu şiirlerden birisi de “Beş Adnan Şiiri” dir.

Tugrul Keskin “Beş Adnan Şiiri” adlı yapıtında edebiyatımızın beş değerli Adnan’ından söz ediyor. İkisinin adını biz verelim; Adnan Yücel ve Adnan Azar.. İsterseniz öteki adnanların kim olduğunu şiiri okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tugrul Keskin ‘Zito İ Espanastasis “Yaşasın İsyan”  ‘ adlı yapıtında, izleksel açıdan bakacak olursak ülkemizin Kurtuluş savaşı’nın önemli bir bölümü olan Yunan işgaline karşı olan Yunan Komünist Partisi üyesi askerleri şiirine taşıyarak ışık tutacak bir  konuyu gündeme getirmekle kalmıyor günümüzün yakıcı sorunlarına da ışık tutuyor.  Önerilir….

Mustafa ASLAN

————–

Tugrul Keskin,   Zito İ Eapanastasis- Yaşasın İsyan (şiir), I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016