OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

zıp-zıp can caniko

 

 

zıp-zıp can caniko

IMAG1639‘ZıpZıp Can Caniko’ Judy Schachner hem yazıp hem de çizdiği Artemis Çocuk Yayınları arasında çıkan beş kitabın kahramanı olarak okurun karşısına çıktı.

‘ZıpZıp Can Caniko’ kitaplarının yazarı  Judy Schachner  kedileriyle birlikte yaşıyor.

beş kitap

IMAG1638‘ZıpZıp Can Caniko’ nun beş kitabı yayımlandı. Her kitapta’ZıpZıp Can Caniko’ nun başka bir serüveniyle karşılaşıyoruz.Bunlar:’ZıpZıp Can Caniko,’ ‘ZıpZıp Can Caniko-Uzayda Kayboluyor, ‘ ‘ZıpZıp Can Caniko-Köpek Kulübesinde,’ ‘ZıpZıp Can Caniko ve Dev Kemikler,”ZıpZıp Can Caniko Mısır’a gidiyor.’

zıp-zıp can caniko köpek mi, kedi mi?

IMAG1637‘Zıp-Zıp Can Caniko’  aslında bir kedi olan ama kendini köpek olarak duyumsayan bir kahraman. Belki de onun kendini köpek gibi duyumsamasının nedeni kahramanlardan Darvin olsa gerek. Darvin de  yayımlanan beş kitabın ortak kahramanlarından birisi. İncelediğimiz zaman ‘Zıp-Zıp Can Caniko’ da öne çıkan kahramanlar arasında yer alıyor.

kahramanlar

IMAG1642‘Zıp-Zıp Can Caniko’daki kahramanların adları çocukların akıllarında kolay kalabilecek türdden. Başta kitaplara adını veren kahramanımız ‘Zıp-Zıp Can Caniko’ yu saymamız gerek. Onu annesi ve köpek Darvin izliyor.Har kitapta farklı kahramanlarla tanışıyoruz. Temasito, kardeşi Çilli Caniko, Pasaklı, Haziran-Böceği, Zıp-Zıpito, Cesurito, Bayan Süslü Güvercinkanadı,Turşu Kafa, Çilli Caniko, dinozor Mexito…

 

 kırmızı biber

IMAG1636Kahramanımız siyam kedisi Zıp-Zıp Can Caniko “‘Zıp-Zıp Can CanikoUzayda Koyboluyor” adlı yapıtında mars’ta geçen bir serüveni anlatılıyor. Kahramanımız kırmızı toz biberle kaplı Mars’a bir gezinti yapıyor, ancak yeşil Marslitolar ona sinir bozucu geliyor.  Hatta kahramanımızın arkadaşlarından Temasito’nun Mars’tan Dünya’ya toz biber hattı kurmayı düşğndüğünü söylesek yanlış olmaz.

 

‘Zıp-Zıp Can Caniko’ nun 5 kitabı da Judy Schachner’in gerçek bir kedi dostu olduğu ve onların dünyasını ankladığını, bildiğini gösteren yapıtlar.

Çocukların zevle okuyacağı beş kitap onları bekliyor.

Mustafa ASLAN

———————

1-Judy Schachner, Zıp-Zıp Can Caniko, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

2-Judy Schachner, Zıp-Zıp Can Caniko ve Dev Kemikler, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

3-Judy Schachner, Zıp-Zıp Can Caniko Mısır’a Gidiyor, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

4-Judy Schachner, Zıp-Zıp Can Caniko Köpek Kulübesinde, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

5-Judy Schachner, Zıp-Zıp Can Caniko Uzayda Kayboluyor, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

 

 

Updated: 03 Haziran 2014 — 09:04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016