OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

zihin

IMAG0898

 

zihin

Editörlüğünü John Brockman’ın yaptığı Alfa Yayınları arasında çıkan ‘Zihin’ adlı yapıt insanın merak ettiği birçok soruya yanıt vermeye çalışıyor.

merak edilen konular

Zihin’ adlı kitapta yirmiye yakın aynı adlı konuda görüşlerini bildiriyor. Her yazar,  zihin konusunda merak ettiğimiz konuları işliyor. Eğitimde öğrenme konusuna ışık tuttuğu gibi kişinin “Cinsel Seçilim ve Zihin” de cinsel dünyasına,” Eğitimli İnsanlar Radikal Çevreci Olmaya Nasıl Devam Edebilirler?”de  çevre konularına, “Tokso:İnsan Davranışını Yönlendiren Parazit” de ise insan davranışlarının nasıl yönlendirilebileceğine , tokso enfeksiyonu ve şizofreni arasındaki ilişkiye  eğilen yazılara  rastlıyoruz.

yazarlar ve yazılar

John Brockman’ın editörlüğünü yaptığı ‘Zihin’ adlı kitapta yer alan konular ve  yazarları şöyle sıralayabiliriz: Hesaplama Organları-Steven Pinker, Bedendeki Felsefe-George Lukoff, Paralel Hafızalar:Duyguları Beyne Yeniden Yerleştirmek, Cinsel Seçilim ve Zihin- Geoffrey Miller, Hafızayı Kurtarmak Steven Rose, Kişilik Nasıl Oluşuyor-Frank Sulloway, İnsanın Evriminde “İleriye Doğru Büyük Sıçrama”nın İtici Gücü Olarak Ayna Nötronlar ve Taklit Yoluyla Öğrenme,- V.S. Rumachandran,  Sahip Olmaya Değer Bir Benlik- Micholas Humpherey, Bir Sirke Fıçısında Taze Bir Salatalık Olamazsın-Philip Zimburdo, Kendinin Farkında Olmanın Nörolojisi- V.S. Rumachandran, Sayılar Gerçekte Nedir? Sayı Algılamasında  Beyinsel Bir Temel-Stanislus Dahaene, Sınıflandırıcı Çiftleşme Kuramı-Simon Buron-Cohen,  Tokso : İnsanın Davranışını Yönlendiren Parazit- Robert Sapolsky, Hayret Verici Bebekler-Alison Capnik, Bilincin İşaretleri-Stanislus Dahaene, Eğitimli İnsanlar Radikal Çevreci Olmaya Nasıl Devam Edebilirler?-David lykken ve  Dinin Yanlış Anlaşılması ve Ahlak Psikolojisi-Jonathan Haidt.

Kitap, insanın merak ettiği ‘Zihin’ konusunda önemli bilgiler sunuyor. Kitabın sunduğu bilgilerin sadece ‘Zihin’le sınırlı olmadığını görüyoruz.

 

Mustafa ASLAN

—————————-

Zihin, Editör:John Brockman, Çevirenler:Zeynel Gül, Beyza Bilal, I. Basım: Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Kasım 2013

 

sürüyor

Updated: 08 Aralık 2013 — 22:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016