OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ZİHİN NASIL ÇALIŞIR?

20170617_195049ZİHİN NASIL ÇALIŞIR?

Steven Pinker’in Zihin Nasıl Çalışır adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında Sabri Gürses çevirisiyle okura sunuldu. Aynı yayınevi daha önce zihinle ilgili başka kitaplar yayımlamıştı.

“Mizah genellikle bir tür saldırganlıktır.Gülünmek rahatsız edicidir. ve bir saldırı gibi gelir. Komedi genellikle eşek şakası ve hakarete dayanır, pek de inceleşmemiş ortamlarda, örneğin içinde evrildiğimiz toplayıcı toplumlarda, mizah açıkça sadist olabilir.” (s.622)

Steven Pinker’in Zihin Nasıl Çalışır adlı yapıtında yer alan bölümler şöyle sıralanıyor:Standart araç gereç bölümünde robot olmak adlı yazı utlaka okunmalı diyorum. İkinci bölüm Düşünen makineler adıyla veriliyor.Bu bölümdeki konuların başlıklarından kimilerini şöyle sıralayabiliriz:Evrene zeki canlılar aramak, Doğal hesaplama,Savunma şampiyonu, Makineyle yer değiştirmek, Bağlantıplazma,.

Üçüncü bölüm “Dörtgözlerin intikamı” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Zeki ol, Yaşam tasarımcısı,Kör programcı, içgüdü ve zeka, Bilişsel niş, Neden biz?Modern Taşçağı ailesi, Peki ya şimdi?

Dördüncü bölüm “Aklın Gözü ” adını taşıyor. bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Derin göz, Işıklandırma, Gölgeleme, Şekillendirme,İki buçuk boyutla görmek,  Referans çerçeveleri, Hayvanlı bisküviler, Hayal et!

Beşinci bölüm “İyi fikirler ” adıyla veriliyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Ekolojik zeka,  Küçük kutular,  Temel müfredat,  Metaforik akıl, Evreka.

Altıncı bölüm “Sinirküpleri” başlığıyla veeriliyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Evrensel tutku,Hisli makineler, Şehir savanası,korkunun kokusu, Mutluluk çarkı,Sirenlerin şarkısı,  Ben ve sen,  Kıyamet makinesi,  Aşk budalaları,  Duygu toplumu, Kendimizi kandırmak.

Yedinci bölüm “Aile değerleri” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Ebevyenler ve çocuklar,  Erkek ve kız kardeşler, Erkekler ve kadınlar, Kocalar ve karılar, Rakipler, Arkadaşlar ve tanıdıklar, İnsanlık.

Sekizinci bölüm “Yaşamın anlamı” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Sanat ve eğlence ve  Komik olan ne?

BİLGİ ERİŞİMİ

Steven Pinker Zihin Nasıl Çalışır adlı yapıtında ele aldığı konuları günlük yaşam üzerinden örneklendirerek veriyor. Böyle yaptığı için de zihin gibi dışarıdan bakıldığında karmaşık görünen bir konu daha rahat anlaşılabilir ve öğrenmesi de zevkli bir duruma geliyor.

Zihin Nasıl Çalışır adlı yapıtında Steven Pinker güünümüzde bilgi erişimi ve düşünme konularına da değiniyor, birbirine bağlantılı olarak. Burada bilginin bir maliyeti olduğu görülüyor. Başta bilgi erişimini sağlayabilmeniz için bir mekana gereknimiz olduğu belirtiliyor. Bilgi edinmenin diğer maliyetleri ise zaman, kaynaklar.. olarak belirtiliyor.

“Jackendoff erişim bilinçliliğinin ara düzeyleri pas geçer gibi olduğunu gözledi. insanlar en düşük duyum düzeylerinin farkında değildir. Hayatlarımızı çöreğin her kırıntısını ve ıhlamurların özsuyunun her ayrıntısını Proust gibi tefekkür ederek geçirmeyiz”(s.169)

Steven Pinker’in Zihin Nasıl Çalışır adlı yapıtı  zihnin çalışması ile ilgili yaşamın içinden örneklerle zevkle okuyabileceğiniz bir yapıt sunuyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zihin Nasıl Çalışır , Steven Pinker, Çeviren: Sabri Gürses, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran  2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016