OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Zeynep Cemali Öykü Yarışması sonuçlandı

 


Çocuk edebiyatımızın değerli yazarı Zeynep Cemali’nin anısına   düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nda dereceye giren öyküler belli oldu.


Çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir dil ve anlatım zenginliği katan, 2009 yılında kaybettiğimiz Zeynep Cemali’nin anısına düzenlenen ve bütün ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin katılabildiği Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2011 sonuçları açıklandı. Necati Tosuner, Sevim Ak, Aysel Gürmen, Necdet Neydim ve Müren Beykan’dan oluşan seçici kurulun gönderilen yüzlerce öyküyü değerlendirmesi sonucunda dereceye giren ilk üç öykü belli oldu. Ankara’dan 6. sınıf öğrencisi Nurbüke Teker’in “Zeynep” öyküsü birinciliğe, Ankara’dan 7. sınıf öğrencisi Nihan Deniz Köksal’ın “Çukur” öyküsü ikinciliğe ve İzmir’den 8. sınıf öğrencisi Destina Berfin Sever’in “Yıllar Sonra” öyküsü üçüncülüğe değer görüldü. Bu yıl için belirlenen “kardeşlik” temasına, Zeynep Cemali’nin son romanı Ankaralı’dan seçilen, “İki kardeş sımsıkı kucaklaştılar” cümlesi kaynaklık etmişti.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2011 Ödül Töreni, Cemali’nin ölüm yıldönümü olan 26 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından ilk kez düzenlenen Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Çocuk ve gençlik edebiyatı uzmanları ve yazarların katılacağı yarım günlük konferansın sonundaki törende öğrenciler ödüllerini aileleri ve öğretmenleriyle birlikte alacaklar. Çocuklar, törenin ardından verilecek kokteylde severek okudukları birçok yazarla tanışma olanağı da bulacaklar.

Yarışmanın 2012 yılı teması ise, Zeynep Cemali’nin Patenli Kız romanındaki,“Ona duyduğum öfke çoktan uçup gitmişti” cümlesinden yola çıkılarak “hoşgörü” olarak belirlendi. 2012 yılı seçici kurulu Necati Tosuner, Hacer Kılcıoğlu, Süleyman Bulut, Nuran Özyer ve Müren Beykan’dan oluşan yarışma için son başvuru tarihi, 18 Mayıs 2012.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016