OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Zevce

                                                                        Zevce

IMAG3072 Hande Ertekin Tümen’in ‘Zevce ‘ adlı romanı bir aşk romanı olmanın yanında Osmanlı’nın son döneminden başlayarak Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar geçen süreci de özetleyen bir yapıt olma özelliğini taşıyor.

osmanlı’dan cumhuriyet’e

Hande Ertekin Tümen’in ‘Zevce ‘ adlı romanında Osmanlı’nın son dönemlerinde başlıyor. Kahramanımız Behnan’ın Çanakkale Savaşı’na katıldığı görülüyor, I. Dünya Savaşı’na da yer verilen yapıtta. Ülkemizin işgali yapıtta üstünde durulan konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul ve Bursa’nın işgalleri veriliyor. İşgaller sırasında canını ve malını kurtarmak isteyenlerin işbirlikçiliklerinden söz ediliyor.

aşk ve özlem

‘Zevce’ bir aşk romanı gibi görüktüğü kadar bir özlem romanı olduğu görülüyor. Kahramanımız Behnan’ın Çanakkale Savaşı’na katılması ve cepheden kızına ve eşine yazdığı mektuplar özlemden başka ne olabilir? Bir yanıyla özlem öteki yanıyla da aşk yapıtta anlatılanlar. Evlilikte iki kişinin yıllar içerisinde aşkın ve saygının çıtasının nasıl yükselttiğini görüyoruz, ‘Zevce’de.

istanbul ve bursa

Hande Ertekin Tümen’in ‘Zevce’ adlı romanında iki önemli uzam görülüyor:İstanbul ve Bursa. Her iki kentte olaylar üzerinden okura sunuluyor. İstanbul’da ve Bursa’da  işgal günleri ve sonrasında  neler yaşandığı veriliyor, yapıtta.

Hande Ertekin Tümen’in ‘Zevce ‘ adlı romanı aşk ve sevgiyi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihsel bir süreçle birlikte veriyor.

 

Mustafa ASLAN

——————————

Zevce, Hande Ertekin Tümen, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016