OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

zamanın kısa tarihi

200820131437216608107

zamanın kısa tarihi

‘Zamanın Kısa Tarihi’ Stephen Hawking birçok kez yayımlanmış yapıtı Alfa Yayınları tarafından okura yeni baskısıyla sunuldu. Evren ve karadeliklerle ilgili merak edilen sorulara yanıt arayanların başvurabileceği bir yapıt, bu.

uzay ve karadelik

Hawking’in ‘Zamanın Kısa Tarihi’ adlı  yapıtında zaman zaman anlatımı ağırlaşsa da anlaşılabilir bir dille okurla bilgilerini paylaşmayı seçiyor.

Uzay ve karadeliklerle ilgili bilgileri yapılan bilimsel çalışmaların ışığında veriyor. Bir yıldızın karadelik olması için hangi koşulların olması gerektiğinden başlayarak anlatıyor.

“Aristoteles maddenin sürekliliğiinancındaydı.Ona göre bir parça maddeyi  herhangi bir sınır olmaksızın durmadan daha küçük parçalara ayırabilirdiniz. Asla daha fazla bölünmesi olanaksız olacak bir madde tanesine ulaşamazdınız. (s.87)

ilkçağ’dan günümüze

Hawking, ‘Zamanın Kısa Tarihi’ adlı yapıtında dünya, madde ve kara deliklele ilgili çalışmalrın geçmişine inerek veriyor. Açıkçası İlkçağ’dan günümüze yuzanan bir dilimde yapılan bilimsel öçalışmaları veriyor. hawking sadece aktarıcı görevini görmüyor. Ayrıca yapılan çalışmaların birbirlerini hangi noktalarda tamamladıklarını hangi noktalarda ayrı düştüklerini de veriyor. Yapıtta eşleştirel bir tutumla karşı karşıya olduğumuzu söylenmek gerekiyor.

“Einstein şu soruyu sormuş:”Evreni yaratırken tanrı ne kadar seçime sahipti?” Sınırsızlık önermesi doğruysa , başlangıç koşullarını  seçme konusunda  hiçnir özgürlüğü yoktu.” (s.226)

Stephen Hawking İlkçağ’dan başlayarak dünyayı, uzayı ve karadelik konusunu daha iyi anlamamıza yarayacak bilgiler veriyor.

 

Mustafa ASLAN

————

Stephen Hawking, Zamanın Kısa Tarihi, Alfa Yayınları’nda 1. Basım:Ekim 2013, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016