OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

zamana karşı orhan kemal

 

zamana karşı orhan kemal-mustafa aslan

Işık Öğütçü, ‘Zamana Karşı Orhan Kemal’ adlı derleme çalışmasıyla edebiyatımıza önemli bir katkıda bulunmuş. Çoğu kişinin bir arada bulamayacağı yazıları bir arada sunuyor, bu kitap. Everest Yayınları tarafından okura ulaştırılan yapıt, Orhan Kemal’e ilişkin bir kaynak.

Işık Öğütçü, ‘Zamana Karşı Orhan Kemal’ adlı çalışmasından önce usta yazarlarımız Orhan Kemal’e ilişkin önemli yapıtlar kazandırdı edebiyat ve kültür dünyamıza. Orhan Kemal’le ilgili kazandırdığı çalışmalardan birkaçını vermekle yetineceğim: ‘Yüz Karası,’  ‘Orhan Kemal-Önemli Not,’ ‘Yazmak Dolu Dizgin Günlükler ve Şiirler’

ELEŞTİRİLER, RÖPORTAJLAR VE YANITLAR

Orhan Kemal’in yapıtları hakkında yazılan tarih sırasına göre verilen yazılar kitapta çoğunluğu oluşturuyor. Orhan Kemal’le ilgili yazı kaleme alanlar arasında, Attila İlhan, Necati Cumalı, Oktay Akbal, Oktay Rıfat, Vedat Günyol, Ömer Faruk Toprak, Doğan Hızlan, Tarık Buğra,Melih Cevdet Anday… adlarını ilk aklıma gelenler olarak sayıyorum.

Işık Öğütçü, sadece eleştiri ve röportajları derlememiş, aynı zamanda Orhan Kemal’in kimi eleştirilere verdiği yanıtları de eklemiş. Elbette bu titiz bir çalışmayı gerektiriyor. Hatta kimi konularda verdiği yanıtları dost mektuplarından aktarıyor. Fikret Otyam’a yazdığı bir mektupta, yapıtı  hakkındaki eleştirilere yanıt veriyor.

Işık Öğütçü,Orhan Kemal’e ilişkin 1940-70 arasında kaleme alınmış yazıları ve yazarla yapılan konuşmaları derlediği  ‘Zamana Karşı Orhan Kemal’ adlı titiz çalışmasında önemli yazıları okura aktarıyor. Orhan Kemal okurları, edebiyatseverlere ve edebiyat araştırmacılarına önemli bir kaynak.

MUSTAFA ASLAN

———————–

Işık Öğütçü, Zaman Karşı Orhan Kemal, I. Basım :EverestYayınları, İstanbul, Ekim-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016