OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

ZAGREBLİ KADIN

ZAGREBLİ KADINZAGREBLİ KADIN

Philipe Kerr’in Zagrebli Kadın’ adlı apıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Leuthard’ın bir an için yüzü asıldı. ‘İnan bana onu öldürdüğüm için kendimle gurur duynuyorum. Aslında o zamandan beri beni rahatsız ediyor.Ama emir almıştım ve yapmak zorundaydım. General bana Heckholz’un ağzını temelli kapatmamı söyledi ve ben de öyle yaptım. Almanya’da silah taşımama izin verilseydi tabancayla vurudum ama yasaktı. O yüzden ben de doğaçlama yaptım. Ayrıca savaştaydık.’ ” (s.488)

 

OSMANLI İZLERİ

Philip Kerr ‘Zagrebli Kadın’ adlı yapıtında Osmanlı izlerinden de söz ediyor. Kerr, Zagreb’e yapılan bir camiden söz ediyor. Yakın zamanda kente camii yapılmasının ötesinde buradaki Osmanlı varlığı da yapıtta dile getiriliyor. Sırp Osmanlı ve Sırp, Boşnak, Hırvat ilişkileri üzerinde duruluyor, tarihsel süreç içerisinde.

” ‘Sırplardan neden bu kadar nefret ettiğini anlamadım. Nedeni geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun parçası olmaları değildir herhalde, aksi takdirde ustase, Zagreb’de o koca camiyi neden diksin? Hatta lisanınız bile aynı’  ” (s.225)

BALKANLAR
Philip Kerr ‘Zagrebli Kadın’ adlı yapıtında Balkanların yakın zaman kadar gelen geçmişi hakkında fazla ayrıntıya girmeden veriyor. Buralarda yaşanan önemli olaylara dikkat çekiyor. karşılıklı olarak burada yaşayan faklı kimliklerin birbirlerine bakışına değiniyor. Buralarda gerilimi tırmalayan nedenleri okura sunuyor.

” ‘Pekala, ya Sırpların hain ve suikastçı olduklarını söylersem, buna ne dersin? Bir Hırvat olan Stjepan Radic 1928 yılında federal mecliste Punisa Racic adında bir Sırp mebus tarafından vuruldu. Ondan önce de, tabii ki Arşidük Ferdinand vardı…’  ” (s.225)

Philip Kerr ‘Zagrebli Kadın’ adlı yapıtında Balkanları çeşitli sorunlarıyla geçmişinden koparmadan nefes nefese okuyacağınız bir serüvenle sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

Zagrebli Kadın (Roman), Philip Kerr, Çevren: Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016