OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yunus Emre

IMAG3299

YUNUS EMRE

Abdülbaki Gölpınarlı Kitaplığının ‘Yunus Emre’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

kitaba dair

Abdülbaki Gölpınarlı ‘Yunus Emre’ adlı yapıtında yer alan bölümleri çöyle sıralayabiliriz.  Hayatı ve sanatı, Yaşadığı devir,  Yunus Destanı, Dünya-ahiret, Alem bu işte, Hakk’a dönüş, Erenler, Hayat ve telvin, Geçici aşktan gerçek aşka,  Ölümden kurtuluş, Şeriat – hakikat, İlim – irfan, İrşad.

“Yunus’un “Münacat” da dahil olduğu halde, divanındaki 356 şiirinden 132 tanesini seçtik. Bunların 20 tanesi ölüme, 5 tanesi zamanından şikayete, bahara, ağaca, vesaireye ait. Bundan sonra “Niyaz ve Hakka Dönüş” başlığı altındaki 6 şiirde, insan gücünün üstünde bir azim ve irade göze çarpmada.” (s.23)

yunus emre halk şairi mi?

Abdülbaki Gölpınarlı ‘Yunus Emre’ adlı yaptına Yunus Emre’nin yaşamı ve sanatı hakkında okura bilgi veriyor, kısa ve öz olarak. Burada dikkati çeken konulardan birisi Yunus Emre’nin eğitimi hakkında verdiği bilgiler arasında yer alıyor. Ünlü şairimizin eğitiminden sonra sözü halk şairi olup olmadığı konusuna getiriyor. Abdülbaki Gölpınarlı  Yunus Emre’nin halk şairi olmadığını belirtiyor.

“Yine tekrar edelim ki Yunus hiçbir zaman halk şairi değildir.O, okumuş yazmış zamanın zamanın bilgilerini hazmetmiş,  zahiri bilgi,  kendisini tatmin etmediği için tasavvuf yoluna girmiş, mücahede ve riyazetlerde bulunmuş, çiğ iken pişmiş, olmuş mecazi aşktan gerçek aşka, ölüm korkusundan edebiliğe , ilimden irfana şeriatten hakikate, mücahededen müşhedeye, kulluktan tanrılığa ulaşmış tam bir insandır.” (s.s. 20-21)

Değerli araştırmalarıyla  tanınan olan Abdülbaki Gölpınarlı’nın ‘Yunus Emre’  adlı çalışması yetişkin, çocuk ve gençlere önerilir.

Mustafa ASLAN

—————–

Yunus Emre, Abdülbaki Gölpınarlı, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016