OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yunanlar

YUNANLAR

 

H.D.F. Kitto’nun yazdığı Yunanlar adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Homeros’un kim olduğu ve İlyada ve Odesseia’nın ne kadarını onun yazdığı şeklinde özetlenebilecek olan meşhur Homeros Meselesi’ne ilişkin olabildiğince az konuşmak niyetindeydim.Bir erken dönem İyonya yazarının, Hellanikos’un, onu on ikinci yüzyıla Heredotos’un ise dokuzuncu yüzyıla…” (s.47)

 

H.D.F. Kitto’nun yazdığı Yunanlar adlı kitabında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Yunan Halkının Oluşumu, Ülke , Homeros, Polis, Klasik Yunan:Erken Dönem, Klasik Yunan:Beşinci Yüzyıl, Yunanlar Savaşıyor, Polis’in Çöküşü Yunan Zihniyeti, Mit ve Din, Yaşam ve Karakter.

YUNANLAR HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

H.D.F. Kitto’nun   Yunanlar adlı yapıtını  incelediğimizde Yunanlar hakkında bilgilerimizin eksik olduğunu görebiliriz. Eksikliği bir yana bırakalım kimi doğru sandığımız bilgilerimizin, kavramların eksik ya da yanlış olduğunu görebiliriz.

Örneğin “polis” sözcüğünün anlamının şehir dışındakileri merak ediyor musunuz?

“Polis bizim “kent devleti” olarak çevirdiğimiz Yunanca özcüktür.Bu kötü bir çeviridir.,zira standart polis bir kente pek benzemiyordu ve bir devletten çok daha fazlasıydı.Gelgelelim çeviri, tıpkı siyaset gibi…”(s.69)

Komşumuz Yunanistan’ın tarihi, kültürü ve coğrafyasıyla ilgili önemli bilgileri 270 sayfalık kitapta bulabiliyoruz.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

 

Yunanlar H.D.F. Kitto,  Çeviren:Ayşegül Yurdaçalış,  Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016