OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yüksek Gerilim

IMAG1999(1)

Yüksek Gerilim

Adalet Ağaoğlu’nun ülkemizdeki toplumsal değişimleri yakından gözlemleyecileceğimiz ‘Yüksek Gerilim’ adlı  öykü kitabının yeni basımı Everest Yayınları tarafından yapıldı.

 

mücadele ve değişim

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Yüksek Gerilim’ adlı öykü kitabındaki öykülerinde toplumnsal değişim ve mücadeleyi  görüyoruz. Geçmişe gönderilerin de yapıldığı öyküler bu sayede dünden-bugüne uzanan bir değişimim sürekliliğini görüyoruz.

ankara

Yapıtlarında Anlara’nın uzam olarak görüldüğü birkaç değerli yazarımız arasında Adalet Ağaoğlu’nu da sayabiliriz. Yazar ‘Yüksek Gerilim’ deki öykülerinde uzam olarak değişik yerleri seçtiği görülüyor. Bu yapıtında uzam olarak Ankara’ya da rastlıyoruz.

Adalet Ağaoğlu’nun sadece ‘Yüksek Gerilim’deki öykülerinde değil öteki yapıtlarında da Ankara’nın varlığını görebiliyoruz. Örneğin, ‘Ölmeye Yatmak’ adlı romanında Ankara ile ilgili ilginç bölüm ve bilgilerle karşılaşabiliyoruz.

“‘Koca yaz geçti. Gençlik Parkı’nda bir gazinoya bile gidemedik biz’ dedi duyulur bir sesle.” (s. 121)

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Yüksek Gerilim’ adlı kitabında yer alan öykülerinde toplumumuzdaki değişimleri görmenin yanı sıra insanımızın serüvenini de  okuyoruz.

Mustafa ASLAN

—————————

Adalet Ağaoğlu, Yüksek Gerilim, Everest Yayınları’nda I. Basım: Temmuz 2014, İstanbul

Adalet Ağaoğlu, Ölmeye Yatmak , Everest Yayınları’nda I. Basım: Temmuz 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016