OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

YORGUN SEVDA-mustafa aslan

 

 

YORGUN SEVDA

 

İrfan Yalçın’ın ülkemizin yakın geçmişini bireyler üzerinden şiirsel bir dille anlattığı romanı Yorgun Sevda adlı romanı psikolojik temelleri olan bir yapıt.

 

Çocukluk

 

 İrfan Yalçın, Yorgun Sevda’da kahramanlarının çocukluklarına gidiyor.  Sonlara doğru kendini  Reşat Nuri’nin Çalıkuşu’ndaki Feride’si gibi duyumsayan kahramanın bakmakla yükümlü olduğu ‘Afrika Canavarı’ lakaplı Hüseyin’in de çocuksu özellikleri olduğunu görüyoruz. Bugünlerini değerlendirmek için bir yerde zorunluluk gibi görüyor. Karşımıza çocuk, anne ve baba çıkıyor, çevre etkeninin yanında.

 

Şiddet

 

Yapıt başından sonuna kadar şiddet gerçeğinin altını çizmektedir. Toplumda yaygın olan şiddeti eşeğini asan adam, öperek dönmek, sevdiğinden dövmek, katil baba, hayvan cinayetleri, çocukluğun doğranması, işkence, darağacı… gibi örneklerle verildiğini görüyoruz.

 

“Uç uca çakılmış üç direğin birleştiği noktadan sarkan kalın bir ipin ucundaki ufak tefek bir adamın yüzü, bir sağa bir sola dönüyor rüzgardan; dili bir karış dışarıda.” (s.76)

 

Aile içi şiddet, yapıttaki kahramanların gelecekteki yaşantılarına yansıyan çocukluğuna bağlı olarak irdelediği bir izlek.

 

 

İletişimsizlik

 

Yapıt, kahramanın ‘annesinin dış dünyayla ilşkilerini koparmış gibi yaşıyor olması,’ ve “ağaçlarla konuşan kız”la iletişimsizliği anlatmak için kahramanın ruhsal durumunu verdiği ‘içindeki ışığın sönmesi,’ ‘gözlerinde karanlık orman saklanması,’ ‘yağan sessizlik,’ ‘boğulmanın içinde olması’… gibi tümceler öne çıkıyor.

 

 

 

Tarih

 

Yazar-anlatıcı-kahraman arasında zaman zaman çekişmelerin de yaşandığını görüyoruz. Kahramanla yazarın ortak yönlerinin çıkıyor. Sonlara doğru kahramanın ağırlığının azaldığını gördüğümüz romanda ülkemizin yakın tarihinden izler buluyoruz. İdamlar, 1978 olayları ve sonrası…

Şiirsel bir dil kullanılan romanda imgelerle anlatmış geçmişte yaşanılanları. İstanbul’un 78’li yıllarını hayvan gibi solumasına benzetmesini insan için de söyleyebiliriz. Çünkü terör ortamında insanın da rahat nefes alacağını düşünemeyiz.

 

İyi bir yapıtta olması gereken kurgu ve dil sağlamlığına sahip İrfan Yalçın’ın Yorgun Sevda adlı romanı Türk edebiyatına güzel bir armağandır.

 

*İrfan Yalçın, Yorgun Sevda, Can Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016