OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

YORGUN NESİLLER-mustafa aslan

YORGUN NESİLLER

 

Yorgun Nesiller, Hindistanlı yazar Abdullah Hussein’in ülkesinin İngiliz sömürgesinden kurtuluş savaşımını ve Pakistan’ın kuruluşunu anlatan romanı.

 

Mozaik, böl ve yönet

 

Abdullah Hussein, Yorgun Nesiller’de sömürgecilerin neler yaptıklarını açıkça göstermiştir. Ülkesini ve insanını yağmalayan sömürgeciler karşısında yerine göre büyük üstünlük sağlayacak olan birçok ırkı ve inancı barındırmak yeri geldiğinde tersi bir işlevi de yerine getirebiliyor. Hindistan’da çok ırklılık ve inançlılık yüzyıllar sürecek bir ayrışma yaşamasına neden olmuştur.  Hindistan halkı ne acı çekmişse böl yönet politikalarına uygun olarak kullanılan mozaik yapısı nedeniyle çekmiştir.

 

Böl ve yönet politikası çok iyi uygulanmış bir ülkedir, çok ırklı ve çok dinli bir ülke olan Hindistan’da. Yapıtta bunları açıkça görüyoruz. Hindistan tarih boyunca çeşitli devletlerin egemenliği altında kalmasında bu etkili olmuştur.

 

“..Shaheed Gunj diye bir yer var.Müslümanlar burada bir cami istiyor, Sihler de bir gurdvara. Aptalca yerler için dövüşen kudurmuş köpekler.” (374)

 

Yazar, Yorgun Nesiller’de İngiliz sömürgesi durumundaki Hindistan’ı anlatıyor. İngilizleri bu ülkede tek karar ve yetki sahibi olarak görüyoruz, Hussein’in yapıtında. I. Paylaşım Savaşı’na katılan İngiltere Hindistan’da asker topluyor. Kahramanımız Naim bu savaşa katılmış ve çarpışmalarda bir kolunu yitirmiş birisidir. Ancak savaş dönüşünde kolunu boşuna yitirdiği kanısına varır. Ülkesini işgalcilerin elinden kurtarmak için mücadeleye girişir.

 

Sınıf atlama

 

Yapıtta sömürgecilere karşı ulusal birliği sağlamada etkili olan sınıfsal bilinçlenme yolu da seçilmiştir. Ancak etnik ve dini engeller aşıldığında ise ortaya sınıf atlama rüyasında olanların engellemeleri çıkıyor. Yorgun Nesiller’de İngilizlere karşı örgütlenen grevler daha iyi duruma geçiş sağlayabileceğini düşleyenlerin engellemeleriyle karşılaşılıyor.

 

Gandi

 

Ülkesinin bağımsızlığı için çalışan insanların karşısına her türlü engel çıkartılıyor. Hintliler, İngilizlerin her türlü şiddetine de maruz kalıyorlar. Seçtikleri akıllıca (Sivil itatsizlik) eylem biçimleri, Gandi’nin önderliğinde ülkelerinin bağımsızlığı yönünde adım atmalarını sağlıyor. Pakistan’ın kuruluşu ve…

 

Her ulus bağımsızlığını zor kazanır. Belli bedelleri ödemeyi gerektirir, bağımsız bir ülkede onurlu bir vatandaş olarak yaşamak için. Ama Hindistan, bu konuda birçoklarından farklı yönlere sahiptir. Bütün bunlara karşın bağrında bir araya gelmesi zor gibi görünen parçaların birleşmesiyle bir savaşım vermiş ve bağımsızlık kazanılmıştır.

Yorgun Nesiller sömürgecilik ve buna karşı verilen mücadeleyi anlatan önemli bir yapıt. Bölgeyi daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek bir roman.

 

*Abdullah Hussein, Yorgun Nesiller, İngilizceden çeviren:Zehra Savan, I.Basım:Mayıs 2009, Everest yayınları – İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016