OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yöntem üzerine konuşma

IMAG3814

Yöntem Üzerine Konuşma

René Descartes’ın ‘Yöntem Üzerine Konuşma’ (Aklı Doğru Kullanma ve Bilimsel Doğruluğu Araştırma  Yöntemi Üzerine Konuşma) adlı yapıtı Alfa Yayınları Klasik Dizisinden okura ulaştırıldı.

“Zanaatkarla Optik adlı eserimde açıklamış olduğum icadımı, hemen yarın hayata geçiremeyecek olsalar bile, sırf bu yüzden onun kötü damgası yiyeceğini düşünmüyorum. Çünkü tarif ettiğim ve uygulamaya konması için her türlü ayrıntısına eksiksizce…” (s.127)

konular

Yapıtın ‘Sunuş’ bölümünde Descartes’ın Yaşam Dönemeçleri ” başlığını taşıyor. Çocukluğundan başlayarak tarihsel bir süreç içerisinde yaşamının anlatıldığı bu bölümde düşünür René Descartes ile  ilgili okur bilgilendiriliyor. ‘Yöntem Üzerine Konuşma’yla ilgili çevirmen Çiğdem Dürüşken ‘Sunuş’ta Descartes’ın yaşam öyküsü sonrası verdiği bilgiler arasında yer alıyor. Yapıttaki konuların başlıkları şöyle şöyle sıralanıyor: Bilimler üzerine bazı değerlendirmeler,  Yazarın keşfettiği yöntemin başlıca kuralları, Bu yöntemden  elde edilen bazı  davranış kuralları,  Tanrı’nın ve insan ruhunun varlığını ispatlayan ve metafiziğin temelleri olan deliller, Yazarın incelemekte olduğu doğa sorunlarının listesi;özellikle kalbin işleyişi  ve hekimlikle  ilgili bazı konuların  araştırmacıların  kafasında oluşturduğu sorular, ayrıca bizimle hayvanlar arasındaki fark,

descartes’ın izini sürmek

‘Yöntem Üzerine Konuşma’da Descartes’in ayak izlerini de sürüyoruz. Sadece ayak izleri mi? Hayır! Bu yapıtta yer alan görüşlerin nerede, ne zaman ve hangi koşullarda ortaya çıktığını da okur  izleyebiliyor.

“O sıralar Almanya’daydım; beni oraya çeken neden, bugün bile hala devam etmekte olan savaşı görme merakımdı. İmparator’un taç giyme törenine katılmış, ordugaha  dönüyordum ki…”  (s.40)

Descartes’ın’ Yöntem Üzerine Konuşma’ adlı yapıtı felsefeye ilişkin bilgilerinize bir şeyler katmanın yanında, rasyonalizmle ilgili sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir yapıt.

 

Mustafa ASLAN

———————-

Yöntem Üzerine Konuşma, Descartes, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016