OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

YOLDA

IMAG0008_1YOLDA

Buket Uzuner’in ‘Yolda’ adlı öykü kitabının yeni basımı Everest Yayınları arasında yapılarak okura sunuldu. Yapıtta, içinde yolculukların geçtiği yedi öykü yer alıyor.

“Ağzım açık kaldı! Nefesim tutuldu!Hayır, beni şaşırtan Stalin’in dublör kullanması, Angela’nın Finli ya da Rus değil de Doğu Alman kökenli olması veya hayatının en büyük hayal kırıklığının onu mahveden obeziteden çok gerçek Stalin tarafından öpülmesi değil, onun bu son cümleleri tamamen Türkçe söylemiş olmasıydı.” (Stalini Öpen Angela ve Helsinki Otobüsü, s.144)

KADINLAR

Buket Uzuner ‘Yolda’ adlı yapıtında yer alan öykülerde kadınlar ağırlıklı kahramanlar olarak çıkıyor karşımıza. Buket Uzuner, bir kadın yazar, bir kahraman ve anlatıcı olarak öykülerde varlığını duyumsatıyor.

Öykülerde kadınların yaşadıkları toplumlar farklı da olsa, kimi sorunları farklılık da gösterse de bize yabancısı olmadığımız konular olduğunu belirtmek gerekiyor.

“Müneccim Cemila belki kaçıktı, belki kendini eğlendirmek için insanlarla oynuyordu, belki de hastaydı ama artık kabul etmem gerekiyordu ki, çok iyi bir hikaye anlatıcısıydı ve yollarda hayal gücü yüksek bir yolcuyla yan yana düşme şansınız her zaman bol olmuyordu.” (Müneccim Cemila ve Marakeş Treni, s. 75)

MUTFAK

Buket Uzuner’in Yolda’ adlı kitabında yer alan öykülerinde değişik ülkelerin yemek kültürlerine sınırlı da olsa yer veriliyor. Yazar, öyküde sözü edilen ve uzam olarak seçilen ülkede sevilen bir yemeğin en sonda tarifini okura sunuyor. uzuner’in yapıtında değişik ülkelerin mtfağından seçtikleri yemek tarifler arasında Hawaii usulü bademli Mahimahi Balığı, Japon çöp şişi:Kushi Age, Sebzeli Tajin kebabı ve Kuskus (Bulgur pilavı),İspanyol Paella pilavı, Alman sosisli jambonlu patates çorbası, Fin usulü pancake (gözleme) ve Kanada usulü kiş yer alıyor.

Buket Uzuner’in ‘Yolda’ adlı kitabında yer alan öyküler size farklı ülkeler ve insanlarla tanıştırmanın yanı sıra 7 ülke mutfağından da size  yemek tarifleri sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

—————————

Yolda (Öykü), Buket Uzuner, Everest Yayınları’nda basım:Mayıs 2016, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016