OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yoksa hayat gençken daha mı zor?

 

yoksa hayat gençken daha mı zor?

İpek Ongun’un “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı gençlik nromanı Artemis Yayınları arasında okurla buluştu. Ongun, yapıtında bir lisede yaşanılanları anlatıyor.

eğitim

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtında eğitimle ilgili birçok konutya yer veriyor. Öğretmen sorunlarından, eğitimde özelleştirmeye, öğrenci öğretmen ilişkilerine kadar birçok konuya değiniliyor.Özle ve devlet okurları arasındaki farkı olanakları açısından veriyor. Eğer istenirse devlet okullarında da çok başarılı çalışmalar yapılacağını olaylar ve kahramanlar üzerinden veriyor.

Öğretmenlerin dünden bugüne değişen ücretleri değerlendiriyor, kahramanlarımız. Ancak öğretmenlerin aldığı maaş da belirgin bir artış olmasa, tersine öğretmenler fakirleşse bile bu mesleğe ve öğretcilerine olan sevgilerinde bir değişme olmadığını görüyoruz, İpek Ongun’un yapıtında.

gençlik

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı romanında lisedeki gençleri aileleri ve ilkişkileriyle birlikte veriyor. Kuşak çatışmasını başarılı bir şekilde veriyor yazar. Annenin baba-oğul arasında nasıl ‘tampon’ görevi gördüğünü de başarılı bir şekilde Cengiz ve ailesi ile ilgili bölümlerde sunuyor. Gençler arasındaki dostluk ve dayanışma duygularını yerli yerinde olayların akışına uygun olarak aktarıyor, yazar.

“Arkadaşımı o adamların elinden kurtarmak için diğer arkadaşlarıma başvurdu ve hep birlikte oraya gittik.Yani demem o ki, arkadaşlarımın suçu yok bu işte amirim.Ben istedim, onlar da bana yardımcı olmak için geldiler.” (s. 297)

Mersin

“Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı romanda uzam olarak Mersin seçiliyor.İpek Ongun, Rahat ve yaşanılanbilir bir kentle “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtta karşılaşıyoruz. Yazar, bu yapıtta,  Mersin’i birçok açıdan veriyor. Tarihi ve kültürel yapısını ansiklopedik bilgi durumuna düşürmeden roman çerçevesinde  sunuluyor, okura.

Yazar, Mersin’in tarihi ve kültürel yapısını kentin farklı kültürleri barış  içinde yüzyıllardır yaşattığını anlatıyor. Buradan da hareketle Antakya yöresinde de çok kültürlülük ve kardeşliğin süregeldiğini belirtiyor.

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtında farklı kültürlerin kardeşçe yaşadığı Mersin’de öğrenci – öğretmen, anne baba ve çocuk ilişkilerinin yanı sıra gençler arasındaki dostluk, arkadaşlık, sevgi, aşk ve dayanışma duygularına yer veriyor. Aileler ve gençlere önerilir.

MUSTAFA ASLAN

————————————————-

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? I. Basım:Artemis Yayınları,  İstanbul, Ocak-2013

 

3 Comments

Add a Comment
  1. Daha önce hiç bu kadar okuma aşkıyla okumamıştım bir kitabı.. Kitabın konusu mükemmel ama anlatımını , akıcılığını anlatacak sözcükleri bulamıyorum. Gerçekten kitaptan vazgeçmiş birini kitap okumaya bağladınız.. Çok teşekkürler ve tebrikler..

  2. çok uzunnnn

  3. çok güzel bir kitap,yine İpek ongun gençlerin yaşamını anlatıyor ve her gencin mutlaka başından geçen olayları anlatıyor.mutlaka bu kitapta kendinizden birşeyler bulacaksınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016