OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yeşilçam Setlerinde 40 Yıl

IMAG2472Yeşilçam Setlerinde 40 Yıl

 

emek verenler

Mehmet Sönmez’in ‘Yeşilçam Setlerinde 40 Yıl’ adlı anılarında Türk Sineması’na emek verenler de görülüyor. Yazar, başta set işçileri olmak üzere sinemamıza emeğigeçen her kişiyi anıları çerçevesinde veriyor. O, sinemamıza emek verenleri birbirinden ayırmıyor. Başrol oyuncularını da, set işçilerini de karakter oyuncularını da tanık olduğu özverileriyle aktarıyor.

“Türk filmlerinin o yıllardaki başrol oyuncularının (kadın veya erkek) başarısının arkasında çok güçlü, hakikaten sinemayı çok seven büyük özveri ile çalışan, karakter oyuncusu dediğimiz, yardımcı oyuncular vardı. Onlar fakir, namuslu, temiz, candan mahalleli rollerinde kimisi babayı,kimisi dedeyi, komşuyu,bakkalı, kasabı, manavı oynadılar, kabadayıyı oynadılar, serseriyi oynadılar, kötü adamı oynadılar, komiseri oynadılar…” (s.s 96-97)

 

nereden nereye

Mehmet Sönmez anılarında sinemamızın birçok açıdan nereden nereye geldiğini gösteriyor. Özellikle teknik açıdan sinemamızın geldiği noktayı göstermesi açısından dikkat çekiyor. Dünyanın değişik ülkelerindeki sinema oyuncularının yapamayacağı tehliklei hareketler yapılarak çekilen film sahnelerinden örnekler veriyor. Bu yüzden de birçok sinema oyuncusunun yaralandığını ve sakatlandığını gösteriyor, bu kitap.

 konular

Mehmet Sönmez ‘Yeşilçam Setlerinde 40 Yıl’ adlı yapıtında yeralan konular şunlardır: Türk Sinemasını setlerden yazmak, Daima kalbimizdesiniz, Sinema merakım başlıyor, Bahçeköy ve Bilezikçi Çiftliği,Yeşikçam halkın filmlerini yaptı, Cüneyt Arkın ile tanışıyorum, Atlara aşık bir oyuncu,  Cüneyt Arkın, her rolün oyuncusu,Yeşilçam’da unutamadığım filmler ve yönetmenler,Metin Erksan,Lütfi Ö. Akad, Memduh Ün, Ertem Göreç, Orhan Aksoy, Ertem Eğilmez,Atıf Yılmaz, Osman F. Seden, Yılmaz Atadeniz, Şerif Gören, Unutulmayan konular, unutulmayan replikler, Dört yanımız sinema.. yazlık sinemalar, Nerede şimdi o filmler, İstanbul’un güzelliklerinin tanığı  yeşilçam filmleriydi, Karakter oyuncuları,Türk Sineması’nın unutulmaz oyuncuları,Karaoğlan ve Suat yalaz,Türk Sineması’nın doğal platosu:Bilezikçi Çiftliği, Fantastik filmler, Bilezikçi’de çekilen aşk filmleri,  Zeynep Aksu, Fotoroman çekiyorum,Remzi Jöntürk, Ediz Hun,  O yıllarda sinemayı hor görenlere değerli bir sanatçının cevabı,  Sinemamızın Sultanı:Türkan Şoray, Dram ve komedi karışık,  Sadri Alışık, AjdaPekkan, Kemal Sunal, İhsan Devrim,  Türk Sinemasında sesler ve şarkılar, Sinema dergileri,1960-1970’li yıllarda Türkiye’de moda olan yabancı filmler, kaybettiklerimiz.

‘Yeşilçam Setlerinde 40 Yıl’da Mehmet Sönmez anılarını okurla paylaşmakla kalmıyor, sinemamızla ilgili kimi saptamalarını da paylaşıyor. Türk Sineması kitaplığında yer alabilecek yapıtlardan….

 

Mustafa ASLAN

—————

Mehmet Sönmez, Yeşilçam  Setlerinde 45 Yıl, I. Basım:Dönence Yayınları, İstanbul, Kasım 2011

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016