OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yeni soyadının hikayesi

YENİ SOYADININ HİKAYESİ

Elena FerrIMAG3684ante’nin yazdığı,  dört kitaptan oluşan “Napoli Romanları” dizisinin ikincisini oluşturan ‘Yeni Soyadımın Hikayesi ‘ Everest Yayınları arasında çıktı.

napoli romanları

Elena Ferrante’nin kaleme aldığı  Napoli romanları dört kitaptan oluşuyor. Şu an itibarıyla ikisi yayımlandı. İkinci kitabın arka kapağında yayınevi üçüncüsünün de yakında okura sunulacağını muştuluyor.

Napoli romanları iki kız arkadaşın yaşadıkları ekseninde öncelikle kadın sorunlarını dile getiren bir yapıt. yapıtın diğer önemli bir özelliği ise İtalya’nın belirtilen dönemlerde sosyo – ekonomik yapısı okura veriliyor.

“Socacavo fabrikasının bulunduğu bölgeye toprak patikadan yürüyerek her türlü çöpün arasından, donuk göğe yükselen kara dumanın içinden geçerek vardım.“(s.507)

 

kadın sorunları

Elena Ferrranate Napoli Romanları dizisinin ikinci kitabın ‘Yeni Soyadımın Hikayesi’nde Kadın sorunlarına değiniyor. Kadının arzularından, düşlerine, erkekle ilişkilerine ve en önemlisi de kadına şiddet konusunu romanının sayfaları arasında işliyor. Kadına şiddet konusunda kadın duyarlılığı dikkat çekiyor. Bu romanı kadınlar kadar erkeklerin de okuması gerekiyor, erkek tarafından şiddete uğramış bir kadının duygularını öğrenebilmeleri için. Şiddete uygulayan bir erkek hakkında kadının düşündükleri ve duyumsadıkları oldukça dikkat çekiyor.

“Nino’yu öldüresiye döven Antonio idi ama patronuna yok denecek kadar az bilgi verdi. Michele ona Sarratore’nin oğlunu buldun mu diye sorduğunda, evet dedi…“(s.402)

Elena Ferrante iki arkadaşın serüvenin yanı sıra bir toplumun da geçirdiği aşamaları sunuyor okura.

 

Mustafa ASLAN

————————————-

Yeni Soyadının Hikayesi (Napoli Romanları Dizisi-2) (roman), Elena Ferrante, Çeviren:Eren Yücesan Cendey, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016