OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası

IMAG2487

Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası

İslam tarihinde derin izler bırakan, bıraktığı iz kadar da acılar bırakan ve bugün de sancıları yaşanan bir olayı anlatıyor, Abdülbaki Gölpınarlı  ‘Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası’ adlı yapıtında.

“Şehitlerin başlarıyla  Ehl-i Beyt’i Yezid’in sarayına aldılar. Esirler, bağlarla bağlanmıştı, İmam’ın boynundaysa zincir vardı. Yezid’in huzuruna durdukları zaman İmam, Allah için olsun ey Yezid  dedi, Rasulallah, Tanrı ona da soyunada rahmet etsin, bizi böyle görseydi ne yapardı sanırsın? Orada bulunanlardan ağlamayan hiç kimse kalmadı.  “(s.170)

Abdülbaki Gölpınarlı’nın  ‘Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası’nda yer alan konu başlıklarından kimileri şunlardır:İmam Huseynü’l – Mucteba, Şehadeti, imam Huseyn hakkındakaside, İmam Hüsenü’ş – Şehid, Huseyn, Yezid’e biat etmiyor, Müslim’im şehadeti, İmam Huseyn’in Mekke’den Irak’a hareketi, Huseyn’in Kerbela’ya inmesi, Tasua Günü ve Aşura Gecesi, Kerbela şehitleri, Ehl-i Beyt şehitleri, Aşura Günü, Hurr’un Şehadeti,  Veheb’in şehadeti, Avsece oğlu Müslim’le Mezahir oğlu Habib’in Şehadetleri, Aşk Namazı, Kayn Oğlu Zübeyr’in Şehadeti, Ehl-i Beyt’in, İmam Huseyn’e en yakın olanları,  Ali Ekber’in şehadeti, İmam Hasen oğlu Kasım’ın şehadeti, Kerbela sakisi, Kerbela kuzusu, İnsanlık şehidi Hz. Huseyn, Ehl-i Beyt’in esirleri, Ziyadoğlu’nun karşısında, Muhteşem-i Kaşani’nin “Düvevazdeh Bend”inin tercemesi.

“Bu Huseyn’in, kendisiyle  savaşa gelenlere gösterdiği kerem ve lütuftu. Onlar da bunun altında kalmadılar. Huseyn’i, sahabesini, süt emer çocuğunu ve Huseyn’in yanındakileri,  üç  gün susuz bırakarak  ve sususz şahadete  nail kılarak ağırladılar.” (s.  67)

Abdülbaki Gölpınarlı  gibi saygın bir bilim insanının kaleminden  ‘Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası’ adlı yapıtı aracılığıyla bugün de tartışması süren bir konuyu okumaya ne dersiniz?

Mustafa ASLAN

———————————

Abdülbaki Gölpınarlı, Yeni Gülizar-ı Haseneyn Kerbela Vakası, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016