OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yel, Kum ve Yıldızlar

IMAG3194

 

Yel, Kum ve Yıldızlar

Küçük Prens(*)’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’nin ‘Yel, Kum ve Yıldızlar’  adlı yapıtı Everest Yayınları’nca okura sunuldu.

uçuş aşkı

Küçük Prens’te de Antoine de Saint-Exupéry okuru değişik yerlere götürdüğünü görüyoruz.  Bu geziyi  ‘Yel, Kum ve Yıldızlar’ da bir pilot olarak yapıyor. Bir pilot olan Antoine de Saint-Exupéry’nin bu yapıtında büyük bir uçuş aşkı yeralıyor. Bunun kaynağında da, yazarın da uçmayı aşk derecesindeki sevgisi olduğunu söyleyebiliriz.

“Havada geçen geceler, çölde geçen geceler… her insana sunulmayan, ender fırsatlardır bunlar. Bununla birlikte, koşullarla canlandırılınca, hepsi de aynı gereksinimleri duyar. Bu konuda beni aydınlatmış olan bir İspanya gecesini anlatırsam, konumdan uzaklaşmış olmam IMAG2683herhalde…” (s.141)IMAG2680IMAG2681

insana dair

Antoine de Saint-Exupéry’nin ‘Yel, Kum ve Yıldızlar’ adlı yapıtında dünyanın değişik yerlerinden görünümler veriyor, en çok da çöle ilişkin olanları verse de. Ancak onun yapıtında sundukları sadece doğa görünümleri olmadığı görülüyor. Evet doğa var ve insanla birlite var, onun bu romanında. İnsandan yalıtılmış bir doğayı okura vermiyor, Antoine de Saint-Exupéry’nin ‘Yel, Kum ve Yıldızlar’  adlı yapıtında. Umut dolu insan ve doğa görüyoruz, bu yapıtında.

“Dün umutszu yürüyordum. Bugün, bu sözcükler anlamını yitirdi. Bugün, yürüdüğümüz için yürüyoruz. Tarlada öküzler böyledir herhalde. Dün portakal bahçeleri cennetinin  düşünü görüyordum. ..” (s.133)

Bir pilot olan ve uçmaya tutkun Antoine de Saint-Exupéry’nin ‘Yel, Kum ve Yıldızlar’ adlı yapıtı gökyüzünün uçsuz bucaksız düş gücünün yanı sıra sımsıcak insan ve doğa kokan bir roman…

Mustafa ASLAN

———————————

Yel, Kum ve Yıldızlar, Antoine de Saint-Exupéry, Çeviri Tahsin Yücel, Everest Yayınları’nda I.Basım:  Mart 2015, İstanbul.

 

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Selim İleri, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Ahmet Muhip Dıranas, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

*Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery, Çeviren:Işık Ergüdeni, Büyülü Fener Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015-İstanbul

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016