OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yedi samuray (七人の侍)

IMAG3165Yedi Samuray

Akira Kurosawa’nın’Yedi Samuray’ adlı filmiyle ilgili  Joan Mellen’in yapıtı Alfa Sinema Dizisinden okura ulaştırıldı. Joan Mellen’in kaleme alduığı ‘Yedi Samuray’  adlı yapıta adını veren film  sadece Japon Sinemasının değil dünyanın sayılı filmerinden birisi arasında yer alıyor.

Joan Mellen’in Akira Kurosawa’nın  ‘Yedi Samuray’ adlı filmini anlatan aynı adlı yapıtta yer alan kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor:”Yedi Samuray” ve Japon Tarihi:Birey ve Grup, Kurosawa’nın Temaları, Usta Sanatçı Kurosawa, Kurosawa ve japon Sineması; Kurosawa ve Eleştirmenleri, Epik An:Kurosawa’nın tartışmalı Sonu.

“Kurosawa’nın Batı filmlerini etkileyip etkilemediği-veya onların onu etkileyip etkilemediği- sorusu, onu bir yönrtmrn olarak anlamakta yersiz bir sorudur. Bu önermelerin her ikisinde de, her ne kadar hiçbiri onun eşsiz başarısının daha güçlü bir takdirine  yol açmasa da, gerçek payı olduğuna dair bir şüphe yoktur.” (s.119)

japon tarih ve kültürü

Joan Mellen’in ‘Yedi Samuray’ adlı yapıtı aynı adlı filimle ilgili bilgi vermekle kalmıyor Japon tarih ve kültürüyle ilgili de okuru bilgilendiriryor. Film, Japonya’nın en karışık dönemlerinden Sengoku “savaşan devletler” anlamına gelen  (XVI. yüzyıl) bir dönemde geçiyor. İç savaş koşullarının yaşandığı hukukun hiçe sayıldığı bu dönem ve öteki dönemler için japon tarihindeki uygun terimleri kullanarak açıklıyor, yazar.

“Sengoku “Savaşan devletler” anlamına geliyordu ve ülke sürekli kargaşa içindeydi. Dönemin doğru adı, Çin tarihinde savaş beylerinin ölümüne çarpıştığı, bir yüzyıldan uzun sürmüş kaotik bir dönemden gelen  Sengoku Jidai, Savaştaki Ülke Çağı idi. Kurosawa filmini, tüm toplumun geleceğinin ve birleşmiş bir devlet olarak hayatta kalmasının tehlikede olduğu bir değişim ve karmaşa zamanına yerleştirmişti.” (s.21)

kurosawa

Yapıt Kurosawa’nın yaşamı üzerine kurgulamamakla birlikte ünlü Japon yönetmenle ilgili bilgi de  veriyor. Ailesi, yetişme koşulları ve onu etkileyenler… vb. konularda da okuru bilgilendiriyor, Joan Mellen. Yazar bunu yapıtın geneline dağıttığı için yeri geldikçe ve yavaş yavaş veriliyor, bu bilgiler.

“Sergei Eisenstein’ın Potemkin Zırhlısı (1925) bu filmlerden biridir. Kurosawa Yedi Samuray’ı yaptığında da üzerindeki tek ve en güçlü etki Eisenstein’dı.” (s. 8)

Joan Mellen’in ‘Yedi Samuray’ adlı yapıtı bir filmi çeşitli yönleriyle anlatırken Kurosawa ve Japonya hakkında ilginç bilgiler veriyor.

Mustafa ASLAN

———————

Yedi Samuray,  Joan Mellen,Çeviren:Pınar Ercan,  I. Basım:Alfa Yayınları Sinema Dizisi, İstanbul, Ocak 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016