OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yazın öyküleri

yazın öyküleri- Mustafa ASLAN

Buket Uzuner, öyküyle yazın dünyamıza adım atan, romanlarıyla öne çıkan ama aklı şiirde kalan bir yazarımız. Uzuner’in ‘Yazın Öyküleri’ Everest Yayınları arasında okurla buluştu.

 

 şiir

Yazımın girişinde Buket Uzuner’in öykücü/romancı olarak tanınmasına karşın aklının şiirde kaldığından söz etmiştim. Şiire olan düşkünlüğünü yazar öyküleri aracılığıyla gideriyor.  Buket Uzuner’in şiire ayrı bir önem verdiği öykülerinde görülüyor.

Yazarın, bütün şairlerin ilham kaynağı olarak Şehrazat’ı  gösterdiği, şiir ve masal akrabalığını kurduğu  ‘Şairler Şehri’ adlı öyküsü dikkat çekiyor, Uzuner’in şiire olan yakınlığını göstermek açısından.

‘Şiirin Kız kardeşi Öykü’de ise yazarın öykü kahramanları bu iki yazınsal türdür. Yazar, iki tür arasında bir benzerlik kuruyor.

“Şiir konuşkan biri değildi. O daha çok dinler, az ama öz konuşurdu. Babası gibi cana yakın teninden enerji fışkıran biri, hiç değildi.” (s.287)

kadınlar

Buket Uzuner’in ‘Yazın Öyküleri’nde kadınlar da kendini iyiden iyiye duyumsatıyor. Kimi öykülerde öne çıkan kadın kahramanlar olduğu gibi, kimi öykülerde de kadın kahramanlar üzerine kulmuş olduğu görülüyor. Öykülerin kimisinde ise  kadın erkek ilişkileri sorgulanıyor, kadın bakışıyla. ‘Önceki ve Sonraki Kadın’ öyküsü konuya verebileceğimiz iyi örnekler arasında sayabiliriz. Bu öyküde iki kadının karşılıklı durum değerlendirmesi yapması birçok açıdan önem taşıyor. Bu öykü kadın-erkek ilişkileri, kadınların erkeklere bakışı ve izlek olarak kadınları işlemesi açısından dikkati çekiyor.

Buket Uzuner’in ‘Yazın Öyküleri’nde yer alan öyküleri kimi zaman kadın kahramanlarının öne çıktığı, kadın erkek ilişkilerinin irdelendiği, zaman zaman da şiir, masal ve öykünün gündemde tutulduğu ürünlerden oluşuyor.

 

Mustafa ASLAN

——————————————-

Buket Uzuner, Yazın Öyküleri, (Cep boy) I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Temmuz-2012

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016