OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri

ekookYaşamın Göremediğimiz Şifreleri

 

YAŞAMIN GÖREMEDİĞİMİZ ŞİFRELERİ

Dr. Said Sözühikmet’in Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Stresi yenmek konusundaki en güçlü silahımız bilgidir. Kendimize ve hayata dair bilgi sahibi oldukça, her şeye pozitif bakabiliriz. Bakış açımız değişir, daha mutlu ve huzurlu birey oluruz.” (s.175)

BÖLÜMLER

Dr. Said Sözühikmet’in Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri adlı yapıtında yer alan bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor:Tembellik, Yalnızlık,  Hayatın amacı,  Güne nasıl başlamalıyız? Önyargı,  Nasıl bir dünyada yaşıyoruz? Hayat, Dostluk, Doğrular yanlış, yanlışlar doğru olmuş, Mutlu bir toplum nasıl oluşur? İnsanoğlu’nun yaşam mücadelesi,  Gün içinde ne yapmamız gerekir? Korku, Can sıkıntısı, Ümitsizlik,  Özgüven, Hayaller,  Akıl, Huzur, Bilgelik, Sabır ve sebat, Empati, Motivasyon, Dengeli bir hayat nasıl ulaşırız? Stres, Okul hayatımız, Tecrübe, Beden dili, ilişkilerde güvensizlik sorunu, Öfke, Kıskançlık, Algılama ve davranış, Farkındalığın önemi, Hoşgörü, Mutluluk.

Mutlu ve huzurlu olmanın yolu yaşadığımız güzel, olumlu olayları düşünmekten geçer. Örneğin sağlığımızın iyi olması, bir aileye sahip olmamız, kazandığımız başarılar, dostlarımız ya da hayal kuruyor olabilmemiz gibi.”(s.127)

 

GÜNLÜK YAŞAMDAN

Dr. Said Sözühikmet’in Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri adlı yapıtı kısa olmakla birlikte birçok bölümden oluşuyor. Herkesin rahatlıkla anlayabileceği kitapta anlatılanlar günlük yaşamdan örneklerle veriliyor.

“Kadın ve erkek arasındaki ilişkinin temeli güvene dayalıdır ve bu aslında tüm insan ilişkilerinin temelidir. Özellikle kadın ve erkek arasındaki güveni sarsan en önemli olay ise aldatmadır.” (s.199)

Dr. Said Sözühikmet’in Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri adlı yapıtında bilgi edinebileceğimiz birçok konuyu bir arada ve rahat anlaşılabilecek bir dille ve örneklerle veriyor.

 

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………

Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri (Kişisel Gelişim), Dr. Said Sözühikmet, I-2 Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Mart 2017

2 Comments

Add a Comment
  1. Bende okudum çok beğendim. Kişisel gelişim de yeni bir tarz daha gerçekçi kesinlikle

  2. Tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016