OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar

 

IMAG3426Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

 

Schopenhauer’in ‘Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’  adlı yaptı  Alfa Yayınları Felsefe Dizisinden okura sunuldu.

Altı bölümden oluşan Schopenhauer’in ‘Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’ adlı yapıtındayeralan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Bir Kimsenin Olduğu Şey hakında, Bir kimsenin Sahip Olduğu Şey Hakkında, Öğütler ve Özdeyişler- A. Genel Olanlar, B. Kendimize Yönelik davranışımız, C. Dünyanın Gidişatına ve Kadere Yönelik davranışımız, Yaş Farkı Üzerine…

“47. Tüm kişisel meselelerimize sır olarak bakmalı ve iyi tanıdığımız kişilere, gözleriyle gördüklerinin dışında tümüyle yabancı kalmalıyız. Çünkü en masum şeyleri bile bilmeleri, zamanla ve koşullar gereği bize zarar verebilir. “(s.244)

yaşam üzerine narin bilgiler

‘Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’da karşılaşabileceğimiz hertürlü durum için Schopenhauer’in görüşlerini bulabiliyoruz. Schopenhauer zaman zaman başka düşünürlerin görüşlerini de okura sunuyor. Ancak kimi ilginç bilgiler için bu kitap ayrıca okumaya değer özellikler taşıyor.

…Çünkü tüm yaşamımız bir savaştır, attığımız heradım bizi kavagaya sürükler ve Voltaire haklı olarak şöyle der:” İnsan bu dünyada ancak şiddetle birşeye ereişebilir ve elinde silahla ölür.” Bu nedenle bulutlar toplanır toplanmaz ya da ufukta henüz göründükleri anda korkuyla büzülüp yakınan bir korkaktır. Sloganımız daha çok şu olmalıdır:

Kötülükten sakınma, onu cesaretle karşıla.” (s.260)

Schopenhauer, okuru felsefenin derin sularında yüzüdürürken kimi zaman toplumbilim, kimi zaman kişisel gelişim, kimi zaman da tarihle ilgili bilgileri de paylaşılıyor. Önerilir.

Mustafa ASLAN

——————————

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Schopenhauer, Almancadan çeviren:Firuzan Gürbüz,  I. Basım:Alfa Yayınları Felsefe Dizisi, İstanbul,  Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016