OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yaralı Zaman

Yaralı Zaman

Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar Ferit Edgü’nün ülkemizin Doğu bölgesi ve insanını anlattığı üçüncü yapıtı olduğunu söyleyebiliriz. Yazarın daha önce Hakkari’de Bir Mevsim ve Doğu Öyküleri  adlı yapıtlarının Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar aynı izleğin birer parçaları olduğunu söylemek gerekiyor.

“Boşuna çabalama, diyor Kadın. Orada  gördüklerini,

duyduklarını, yaşadıklarını yazamazsın.

Ben de düşlediklerimi yazarım, diyor Adam.

Her zamanki gibi, diyor Kadın.

Her zamanki gibi diyor Adam.

Öyleyse hiç durma yaz diyor Kadın. işte kağıt, işte

kalem.” (s.94)

YAPITLARDA VE BÖLGEDEKİ GELİŞMELER

Ferit Edgü’nün yapıtlarını doğru değerlendirmek için yapıtlar arasındaki gelişim çizgisini iyi gözlemlemek gerekiyor. Hakkari’de Bir Mevsim üç yapıt içerisinde zaman olarak en geride olanı olarak çıkıyor karşımıza. Doğu Öyküleri ve  Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar zaman dilimi olarak birbirine oldukça yakın duruyor.

Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar özelinde söylenecek olursak 1980 sonrası bölgemizdeki gelişmeler ister istemez ülkemizin Doğu bölgesini de etkilediği yapıtta görülüyor. Irak’ta yaşananlar nedeniyle ülkemize sığınanlar ve daha sonra yaşananlar yapıtın bütünlüğü içerisinde yer alıyor.

DOĞA

Ferit Edgü’nün sözünü ettiğimiz iki yapıtının yanı sıra Yaralı Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar’da doğa olabildiğince öne çıkıyor. Aslına bakılırsa doğa ve insan yazarın iki önemli öznesi olarak öne çıkıyor. Doğu bölgesinde insanla doğa arasında bir mücadele olmasına karşın insanla doğa arasında benzerlikler olduğunu görüyoruz. Aslında yapıt, ‘insan yaşadığı yere benzer ‘ sözünü doğruluyor.

Ferit Edgü’nün Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar adlı yapıtı coğrafyamızda yakın zamanda yaşananları doğa ve insanı birbirinden ayırmadan veriyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

-Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar, Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

-Doğu Öyküleri (Öykü), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

-Hakkari’de Bir Mevsim (Roman), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016