OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yara Bende

YARA BENDE

Abdullah Ataşçı’nın Yara Bende adlı romanı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Bu anlattıklarım bu saatten sonra ne bana, ne amcana, ne de başkasına aittir, yalnızca sana aittir oğlum ve sen onların üzerindeki haklarını istediğin gibi kullanmakta özgürsün.” (s.197)

SEVGİLİNİN PEŞİNDE

Yazarın Yara Bende adlı yapıtının bir sevgili arayışı üzerine kurgulandığını söylemek çok da yanlış olmayacağı görüşündeyim.

Sevdiğin peşi sıra Adana’ya kadar bir gezintiye götürüyor, okuru. Fakat umulmadık bir biçimde bulduğu sevdiğinin onu sevdiğini öğreniyor Ve başka gelişmeler..

“Oydu işte. Yıllardır peşinden koştuğum, bir zamanlar deliler gibi sevdiğim kız, hiç ummadığım bir yerde karşıma çıkmıştı. Ne yapacağımı bilemedim evvela, sonra, “Beni tanımadın mı?” diye sordum.” (s.182)

 

DARBE SONRASI DOĞU VE GÜNEYDOĞU

Abdullah Ataşçı yapıtlarında olduğu gibi Yara Bende de ülkemizin yaşadığı dönemlerden izlenimleri okurla paylaşıyor. Yara Bende adlı romanında yazar 12 Eylül Amerikancı Askeri darbe sonrasında ülkemizin Doğu ve Güneydoğusunda yaşananları anlatıyor, yapıtının kimi ölümlerinde.  Yazar, 12 Eylül Amerikancı Askeri darbe sonrasında köy boşaltmaları ve köy yakmaları anlatılıyor.

Abdullah Ataşçı’nın anlatıcı ve yazarın zaman zaman kesiştiği romanı uzam olarak iki faklı yer sunsa da aslında o insanın bitmez tükenmez öyküsünü anlatıyor, Yara Bende ‘de.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Yara Bende, (Roman), Abdullah Ataşçı, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2018

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016