OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yalnız Gezerin Hayalleri

Yalnız Gezerin Hayalleri

Jean Jacques Rousseau’nun Yalnız Gezerin Hayalleri adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Benim “doğrucu” dediğim insan  bunun tam tersini yapar. Başkalarının o kadar saygı duyduğu, onun umursamadığı, gerçekle en ufak bir ilgisi olmayan, gerçekle en ufak bir ilgisi olmayan önemsiz konularda, ölmüş ya da yaşayan hiç kimseye karşı herhangi bir yargı içermeyen uydurmalarla arkadaşlarını eğlendirmekten çekinmez.” (s.66)

 

MUTLULUĞU ARAKEN

“Dokuzuncu Gezinti”nin girişinde “Mutluluk, bu dünyada insan için yaratılmışa benzemeyen sürekli bir durumdur”  (s. 152) diyen Jean – Jacques Rousseau Yalnız Gezerin Hayalleri‘nde mutluluğu arayan bir kişiyle karşılaşıyor. Açıkça sormasa da irdelemelerinde soru yöneltir bir anlatıma sahip olduğu görülüyor, mutluluğu ararken.

 

 

KONUKSEVERLİĞİN SATILDIĞI TEK YER

On  geziden oluşan yapıtında Rousseau mutluluğu ararken kimi karşılaştırmalar da yapıyor. Bunlardan birisi de Asya ile Avrupa arasında bir karşılaştırmanın yapıldığı “Dokuzuncu Gezinti”dir. Yazar Avrupa ve Asya arasındaki karşılaştırmayı konukseverlik açısından yapıyor . Konukseverliğin satıldığı tek yerin Avrupa olduğunu belirten yazar, “Tüm Asya’da bedava konaklarsınız, insanın alıştığı rahatı bulamayacağını biliyorum. Ama insanın “Ben insanım, insanların konuğuyum, beni barındıran insanlığın ta kendisidir” diyebilmesi az şey midir? ” (s. 172)  diyor.

 

Yalnız Gezerin Hayalleri adlı yapıtında yaptığı gezintide kişiye özgü sorunları gündeme getirirken mutluluğu ön planda tutuyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::

Yalnız Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Ağustos, 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016