OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Yakıcı Sır

Yakıcı Sır

Stefan Zweig’n Yakıcı Sır adlı yapıtı yeni basımını Alfa Yayınları arasında yaptı. Zweig bu yapıtında çocukların ve büyüklerin dünyasına psikolojik bir dalış yapıyor.

“Bunların hepsini karanlıkta düşünmenin çok hoş, cezbedici bir tarafı vardı;çoktan düşlerin imgelerine dolanmış, uykuya çoktan yaklaşmıştı. O anda birden kapının açılıp içeri bir şeyin girdiğini hisseder gibi oldu. Tam olarak anlamıyordu;gözlerini açamayacak kadar uykuya tutulmuştu.” (s.118)

KISKANÇLIK VE KORUMA

Yakıcı Sır Stefan Zweig’in çocuk psikolojisi üzerine yarleştirilen bir yapıt. Anneyi koruma iç güdüsü ve kıskançlık duygularının iç içe geçtiği bir örgü içerisinde okurun merak duygusunun sürükleyen bir anlatım yapıtı çekici kılıyor. Burada çocuk kahramanımız Edgar bunda payının yüksek olduğunu belirtmem gerekiyor. Yerine göre bir dedektif gibi hareket eden çocuğun dünyasında bir gezinti sunuyor, yapıt.

“Artık kesin bir sınama söz konusuydu. Kendi de hiçbir şey fark etmemiş gibi ayağa kalkıp annesini itiraz etmeden kapıya doğru takip etti. Ama orada gözlerini birden yukarı doğru kaldırdı. Gerçekten o saniyede kafasının üzerinden barona uzanan bir bakış yakalamıştı; bir anlaşmaya, sırra dair bir bakış.” (s.56)

ÜÇ İNSAN

Yakıcı Sır adlı yapıt üç insan üzerine kuruluyor. Başta çocuk kahramanımız Edgar, annesi ve Baron… Çapkın Baron annesini elde etmek için yakınlık kurduğu Edgar ve bir çocuk için cezbedici  şeyleri oltasına takarak girdiği ilişkide duyguların çatışması sonucunda çocuğa yenilmenin kaçınılmazlığını yaşıyorlar.

Stefan Zwig Yakıcı Sır adlı yapıtta çocukların öyle hafife alınmaması gerektiğinin altını özellikle çizdiğini belirtmek gerekiyor. Zevkle okunan bir Stefan Zweig yapıtı, Yakıcı Sır…

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Yakıcı Sır, Stefan Zweig, Çeviren: Elif Karadoğan, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Aralık 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016