OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Y. Kemal, O. Kemal, A. Say ve Üç Kent

 

 

 

 

 

 

 

 

Y. Kemal, O. Kemal, A. Say ve Üç Kent

Kentler ve sanatçılar… Bazı kentler bazı sanatçılarla anılıyor, zaman içinde.  Örneğin Adana dendiğinde akla hemen birkaç sanatçı adı gelmesini buna örnek gösterebiliriz. Son yıllarda yeni adların da eklendiğini belrtmek gerekiyor, eskilerine. Abidin Dino ve çevresini bu yılların dışında düşünmemek gerekiyor.

 

İstanbul’a geliyor ve … Yaşar Kemal İstanbul’da uzun yıllara yaşamasına karşın İstanbul’u anlatan tek roman yazıyor Seyreyle Gözüm Salih. Bu yapıtı Küçükçekce civarının emekçi insanlarını anlatıyor.

Yaşar Kemal’le ilgili Arif Çiçek’in Yaşar Kemal’li Yılları’nı okumayı unutmamak gerektiğini belirtmeliyim.

Kuşkusuz Adana dendiğinde hemen aklımıza Yaşar Kemal ve Orhan Kemal  geliyor birçok sanatçımızla birlikte.

Yaşar Kemal Adana ‘da arzuhalcilik yaparak verdiği yaşam savaşının yanı sıra büyüklerinden dinleyerek büyüdüğü yöre kültürünü de kayıt altına almaya çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orhan Kemal ailesinden önce sürügnden Adana’ya döndüğünü ve yaşantısını Küçük Adamın Notları’nda (Baba Evi, Avare Yıllar ve Cemile) yaşanılan süreci veriyor. Her üç yapıtta daha çok Avare Yıllar ve Cemile’de Adana öne çıkıyor. Baba Evi Milli Mücadele, Kurtuluş, Kuruluş ve sürgün yıllarını anlatıyor.

 

 

 

 

 

HAZIRLANIYOR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli müzik insanımız ve yazarımız Ahmet Say’ı Ankaralı sayabiliriz, her ne kadar bir İstanbul serüveni olsa da. Bu kenti en iyi bilenlerden birisidir, diye düşünüyorum.  O da Yaşar Kemal ve Orhan Kemal gibi kent yaşamı içinde bir var olma savaşımı veriyor, oğlu Fazıl Say’la.

Say, Ağaçlar Çiçekteydi ve İnsanoğlu İnsanlar adlı yapıtlarında  sanat ve siyaset dünyamızın seçkin adlarıyla ilgili anılarına yer veriyor. Her iki yapıtında da adı geçen sanatçılarımızdan birkaçını şöyle sıralayabiliriz: Enver Gökçe, Asım Bezirci, Ruhi Su, Ahmet Telli, Behçet Aysan,Işık Kansu, Aydın Çubukçu …

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016