OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Virginia woolf-bir yazarın yaşamı

20160116_120201

virginia woolf-bir yazarın yaşamı

Lyndall Gordon ‘Virginia Woolf-Bir Yazarın Yaşamı’ adlı yapıtı Alfa Yayınları biyografi dizisinden okurla buluştu.

ilginç yaşam ve yapıtlar

‘Virginia Woolf-Bir Yazarın Yaşamı’ adlı yapıt Wirginia Wolf’un yaşamını anlatıyor. Elbette sadece kronolojik olarak anlatılan bir yaşam öyküsü değil, bu.

Virginia’nın ailesi ve ruhsal durumu ayrı bir inceleme konusu olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bu bilgiler kuru kuruya verilmiyor. Aile bireyleri ve yapıtları arasındaki bağlantı da oldukça güzel bir biçimde kuruluyor. ‘Deniz Feneri’ adlı yapıtına aile ve özel yaşamından nelerin yansıdığını düşünüyorsunuz? Bir ilk yapıt olan ‘Dışa Yolculuk’ adlı yapıtının yazılış serüvenini biliyor musunuz? Bu yapıt yazıldıktan neden 5 yıl sonra yayımlandı? ‘Kendine Ait Bir Oda’nın yazılma serüveni ve bu yapıtın oluşmasının altındaki nedenleri düşünebiliyor musunuz?

“Virginia’nın deliliği kısmen, geçmişe bir kaçış gibi geliyor. Hatırladığına göre evliliğinden sonra Richmond’daki Hogarth evinde gördüğü “çok acayip bazı hayaller” vardı, “bu odada … yatakta yatıyordum, delirmiş halde ve günışığının duvarda sanki altın bir su gibi titreştiğini görüyordum.” (s.92)

kadın hakları

‘Virginia Woolf-Bir Yazarın Yaşamı’ adlı yapıtta Virgina Woolf’un kadınlarla ilgili çalışmalarını görüyoruz. Bir yanıyla yapıtlarındaki yansımalar, bir yanıyla da günlük yaşamdaki mücadelesini görüyoruz. Kadın mücadelesinde yerini alması yaşamından (kadınların geri planda olması ve okula gönderilmemesi)

“ ‘kadın  özgürlüğünün” gelişiyle, yeni bir okur kuşağı siyasi Virginia Wolf’u sahiplendi; Kendine Ait Bir Oda’nın ve Three Guineas’in, kadın hakları için mücadele vermiş feminist yazarını. Doğru ama yine sadece kısmen doğru. Ona sımsıkı sarılan yetmişlerin ve seksenlerin özgürlükçüleri, Virginia Wolf onların evlilik karşıtı modelini onaylamadığında   zaman zaman bozuluyorlardı.” (s.447)

savaş ve intihar

Virginia Woolf yaşamının son vermeden önceki dönemde kendini nasıl hissediyordu? ‘Perde Arası’ adlı romanının yazıldığı sırada neler düşünüyordu? II. Dünya Savaşı ve Virginia Wolf’un düşündükleri nelerdi? Savaştan korkuyor muydu?

“Anlaşılan Hitler’in kapıya dayanan gücünden haklı olarak korkan pasifizm karşıtları Virginia Wolf’un Birinci Dünya Savaşı’nın eskimiş meselelerini yeniden üstlendiği kanısındaydı, ama 1935-39’un o özel tarihsel bağlamı dışında Virginia’nın egemen grupların erkek vahşetini serbest bırakmasına karşı davası hemen her yerdeki ve çağdaki bütün savaşlar için uygunluğunu korumaya devam ediyordu.” (s.404)

Lynadall Gordon, Virginia Woolf-Bir Yazarın Yaşamı  adlı yapıtında Virginia Wolf’un yaşamı ve yapıtlarını çeşitli yönleriyle ele alıyor.

Mustafa ASLAN

—————————

Virginia Woolf-Bir Yazarın Yaşamı (Biyografi), Lynadall Gordon, Çeviren:Süha Sertabiboğlu, I. Basım : Alfa Yayınları Biyografi Dizisi, İstanbul,Aralık 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016