OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

venedik serüveni

IMAG0962IMAG0971 - Kopya

venedik serüveni

‘Venedik Serüveni’ Bjorn Sortland’ın Sanat Dedektifleri Dizisi’nin ilk kitabının adı olarak çıkıyor karşımıza. Yazar venedik’te ve yine bir sanat eseri hırsızlığı çerçevesinde yaşanılanları anlatıyor.

venedik

‘Venedik Serüveni’ Bjorn Sortland okura adeta Venedik’in önemli yerlerini gezdiriyor. Hele hele kanalla kenti olan Venedik’in bu yanını iyice ortaya çıkarıyor. Bu kentte kanalların herşey olduğu gerçeğini görüyoruz. Postadan hastaneye kadar her şey kanalda ve  gondollar aracılığıyla yapılıyor.

‘Venedik Serüveni’ adlı yapıtında Bjorn Sortland Venedik’in aynı zamanda bir kültür ve sanat kenti olduğunu gösteriyor. Zaten yapıtın olay örgüsünün eksenine de bir Picasso tablosunun çalınmasının yerleştirilmesi de bundan kaynaklanıyor. Gerçi yazar bu dizideki her kitabında Kamboçya’da ve Mısır’da da sanat ve tarihi eser ve uluslararası kaçakçılık konusuna değiniyor.

 

sanat

Bjorn Sortland ‘Venedik Serüveni’ adlı yapıtında sanat ve sanat yapıtının önemi konusuna değiniyor. Diğer iki yapıtında da anlattığı gibi sanat eseri, özellikle tarihi eser kaçakçılığı korkutucu boyutlara ulaştığı görülüyor. Yapıt çok derinlemesine olmasa da sanat yapırları ve tarihi eserler konusunda bilgi veriyor. Bununla da kalmayarak tarihi yapıların ve  sanat yapıtlarının karşı karşıya olduğu tehlikelere de dikkat çekiyor.

Bjorn Sortland ‘Venedik Serüveni’ adlı yapıtı çocuklara bir serüveni sunmanın yanında uzam olarak seçilen ülke hakkında kimi bilgiler vermenin yanı sıra sanat ve tarihi ederler konusunda da çocuğu bilinçlendirmeye çalışıyor.

Mustafa ASLAN

———

Bjorn Sortland, Venedik Serüveni, Sanat dedektifleri Dizisi-1, Çeviren;Ebru TüzelI.Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Kasım-2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016