OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

veda şarkısı

veda şarkısı

Tagore’un ‘Veda Şarkısı’ adlı yapıtı Kapı Yayınları’ndan Cahit Koytak çevirisiyle okura sunuldu.  Yapıtta aşkta evliliğe, sanattan  muhafazakarlığa gezinen bir izlek çeşitliliğiyle karşılaşılıyor.

evrim yasaları ve edebiyat

Tagore’un ‘Veda Şarkısı’ adlı yapıtta dil ve edebiyat/sanatla ilgili çeşitli konular dile getiriliyor. Hatta roman çerçevesinde  görüşler de ortaya sürülüyor. Bunlardan ilginç olanlardan birisi de şairlerle ilgili olanı.

Yazar ‘Veda Şarkısı’ adlı yapıtında şairlerin ne zaman ölmesi gerektiğine değiniyor. Ona göre şairler erken ölmeli. Bu elbette fiki anlamda bir ölüm değil. Şairin üretimimim sonlanmasını ilgilendiren bir konu bu.  Yazarın çıkış noktası ise edebiyatın ve şiirn de evrim yasalarına tabidir. Tagore yapıtında bu durumu şöyle açıklıyor:

“…Edebiyat da şiir zevki de evrim yasalarına tabidir. Bu zevk dört beş yıl önceki yerinde kıpırdamadan kalmamışsa  acı veren bir açıkllıkla ortadadır ki, çürüp gittiğinin farkında olmayacak kadar cansızlaşmıştır. Ve zamanın hafif bir dirsek darbesiyle, böylece, ölüler arasına itilen şairimizde, onun için yapılacak son tapınma ayinlerin, belki de onun en değerli harflerini ebediyen aldatıp yoldan çıkarmak için, kendi ateşli taraftarlarınca  ertelendiği gerekçesiyle yüz yüze kalacaktır.” (s.20)

felsefe

Tagore’un ‘Veda Şarkısı’ adlı romanı felsefi görüşler içeren bir yapıt. Dil ve edebiyattan evliliğe kadar geniş bir alanda yazar görüşler ileri sürüyor. Yapıtın bütünlüğü içerisinde bakıldığında  karşımıza bir felsefi görüşler toplamı ortaya çıkıyor.

“Tanımlamalar faydasız. İnsan ancak geröek hayattı esas alarak  bu konuda gerçekçi bir açıklama yapabilir. Evliliğin temel anlamının aşk ya da sevgi olduğunu söyleyecek olsan, bu bizi bütünüyle başka bir meseleye götürür.”(s.242)

Ülkemizde daha çok şiirleriyle tanınan Tagore’un ‘Veda Şarkısı adlı yapıtının dilimize kazandırılması edebiyat adına büyük bir kazanç, bana göre.

Mustafa ASLAN

————————————

Tagore, Veda Şarkısı, Çeviren:Cahit Koytak, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Mayıs, 2013

 

 

 

mustafa aslan kimdir?

MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’İN MUSABEYLİ İLÇESİNE BAĞLI BALİKLİ KÖYÜ’NDE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.
HER YIL DEĞİŞİK DİLLERDE YAYIMLANAN “AVRASYA KÜLTÜR – ORTAK KİTAP” IN EDİTÖRÜDÜR.
İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ .
BUNLAR:
-Keloğlan İnternette
-KELOĞLAN İNTERNETTE KAYBOLDU
-KELOĞLAN İSTANBUL’DA
-PASTA DEDEKTİFİNİN SERÜVENLERİ-1
ŞEFTALİ TEYZE
-UÇAN EŞEK
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE-
PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
AŞK SESİNİ ARIYOR VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI ROMANLARDIR.

1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

veda şarkısı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016