OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ve zalim ve inanmış ve kerbela

ve zalim ve inanmış ve kerbela-mustafa aslan

Bekir Yıldız’ın İslam dünyasının bugün de tartışmaları süren bir konuyu okura sunuyor. Yazar yapıtında Hz. Ali’nin öldürülmesinin hemen öncesinden başlayarak anlatıyor, olayları.

Bu yazımda, yazarın sağlığında, yapıt ilk yayımlandığı yıllarda yapılan eleştirilerin tekrarını yapmak istemiyorum. Böyle yazıları edebiyat dergi arşivlerinde, bilgisayarınızın arama motorunda kolayca erişebilirsiniz.  Yazımda, yapıtta güç ve haklılık, iktidar ve yönetme sanatı üzerinde durmak istiyorum. Zaten kitabın sonunda, bu konuda yazılmış iki değerli yazarımızın yazısı bulunuyor.

güç ve haklılık

Bekir Yıldız, ‘Ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela’ adlı yapıtında güç ve haklılık üzerinde duruyor. Hz. Ali’nin öldürülmesi sonrasında Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in haklı olmalarına karşın güçlü olmadıkları için kaybettikleri belirtiliyor. Gerek Muaviye’nin gerekse Yezid’in güçlülüğü karşısında haklı olanların nasıl yitirdiklerini görüyoruz.

 yöneten ve yönetilenler

Bekir Yıldız, ‘Ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela’ adlı yapıtında yönetme sanatı hakkında ip uçları veriyor. Yöneten ve yönetilen arasındaki kimi dengelerden söz ediyor. Yönetenin  yaptığı bir takım haksızlıkları kabul ettirebilmesi için, yönetilene kimi şeyler vermesi gerekiyor. Bekir Yıldız yapıtında bu duruma açıklık getiriyor.

“Kes ve yok et ki, başkalarına kötü örnek olmasın. İnsanlara da böyle davranmalısın. Birisi, homurdanır mı oldu, vur başını. Vur ki, ibret olsun başkaldırıya niyet tutmuşlara da…” (s.52)

 

Bekir Yıldız, ‘Ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela adlı yapıtında İslam tarihinin bugün de tartışılan olayını anlattığı gibi güç -haklılık, yöneten ve yönetilenlerle ilgili görüşlerini de aktarıyor.

MUSTAFA ASLAN

————————

Bekir Yıldız, Ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela, 1. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim-2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016