OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

VAKİT HAZAN

20161105_113047VAKİT HAZAN

Aslı E. Perker’in Everest Yayınları arasında okura sunulan yeni romanı Hazan Vakti’nde Kurtuluş Savaşı günlerini anlatıyor.

“İşte yıllar sonra İstanbul’da yine öyle bayram havası vardı. İnsanlar gecenin geç saatlerine kadar sokaklarda dolaşıyor, kimisi sevinç narası atıyordu. Yalnız bununla beraber bana göre halen bir gerilim de hüküm sürmekteydi. Her şeyden evvel İstanbul halen itilaf kuvvetleri buyruğu altındaydı…” (s.s 405-406)

ÜÇ HANDAN

Aslı E. Perker’in Hazan Vakti adlı romanında kadınların ağırlığı duyumsanıyor. En başta kahramanımız bir kadın olarak sunuluyor. Halide Edip ve son olarak Ayşe Kulin’in de kahramanına Handan adını vermesinden sonra Aslı E. Perker de kahramanının adını Handan olarak sunuyor bizlere.

Aslı E. Perker’in Handan tipi Ayşe Kulin ve Halide Edip’inkinden farklı olarak çıkıyor okurun karşısına. Ayşe Kulin’in Handan’ı her ikisinden de farklı olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası, üç Handan tipinin de birbirinden farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

ATATÜRK

Aslı E. Perker Hazan Vakti adlı romanının başından sonuna kadar zaman zaman Mustafa Kemal Atatürk’ü romanına konuk ediyor. Kurtuluş Savaşı’nın örgütlendiği işgal günlerinden başlayarak en son Kurtuluş günlerine kadar romanda yer alıyor Mustafa Kemal Atatürk. Romanın son bölümünde ise kahramanımız Handan’ın da olduğu bir açılışa geliyor.

“… Açılışa Mustafa Kemal geldi, beni şahsen tebrik etti. Ellerimin titrediğini hatırlıyorum. O evde beklediğim yıllar içerisinde birkaç talibim oldu, hiçbirini kabul edemedim…” (s.419)

Aslı E. Perker Hazan Vakti adlı romanında güzel bir aşk ekseninde Mustafa Kemal Atatürk’ün varlığının da duyumsandığı sımsıcak bir roman olarak, edebiyatımızın üç Handan’ından birini de sunuyor, bize.

MUSTAFA ASLAN

…………………………….

Hazan Vakti (Roman) Aslı E. Perker, I. Basım:Everest Yayınları İstanbul, Kasım 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016