OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

vaginov’la (keçinin şarkısı) ile ilgili mustafa aslan’ın yazıları


keçinin şarkısı

Konstantin Konstantinoviç Vaginov’un okuruyla 1989 yılındsa ancak buluşabilen’Keçinin Şarkısı’ adlı yapıtı 1917 Sovyet Devrimi sonrasında aydınların durumunu muhalif bir gözle anlatan bir roman.

İran ve Türkler
Konstantin Konstantinoviç Vaginov’un ‘Keçinin Şarkısı’ adlı yapıtta İran ve Türklerle ilgili bölümler dikkat çelkecek kadar fazla. Sık sık İran ve Türklerin yaşantısı ile ilgili konulara değiniliyor.

“…Bir memur evinde eski bir sigara salonu hayal edin, Türk divanı hem alçak hem de yüksek sehpalar üzerinde deniz kabuklar, el oyası ve üzerinde yaprak şeklinde bütün bir kültablası yakımı, puflar, ne için kullanıldığı meçhul bir yazı masası.”(s.115)

Batı Kültürü

Kitapta Batı Edebiyatı ve kültürü önmemli bir yer tutmaktadır, Rus Edebiyatı kadar. Batılı yazarlar ve eserleri kitapta oldukça geniş yer tutmektedir. Örneğin: Kamelyalı Kadın, Freud, Goethe,Faust, Ronsard, Bocacio, Gogol, Dante, Pierre Bayle … gibi. Yazar zaman zaman Rus ve Batılı yazarlar şairler arasında karşılaştırmalar bda yapıyor. Bunun yanında Batı’da yaşanan sosyal ve siyasal olaylara da göndermeler yapılıyor.

Vaginov’un ‘Keçinin Şarkısı’ adlı yapıtı Rus Edebiyatı’nın uzun yıllar sonra yayımlana yapıtı da Türkçe’de okuru ile Everest yayınları aracılığıyla buluşuyor.

Konstantin Konstantinoviç Vaginov, Keçinin Şarkısı, Türkçesi: Kayhan Yükseler, 1. Basım: Şubat 20011, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016