OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-HAVA

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-HAVA

 

Buket Uzuner’in Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Hava adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu. Daha önce Su ve Toprak adlı yapıtların da okurla buluşturulduğu dizi Hava ile bir üçleme olarak karşımıza çıkıyor.

Yapıtta, artık terk edilmekte olduğunu belirttiği nükleer enerjiye karşı başka seçeneklerin olduğunun altı özellikle çiziliyor.

NÜKLEER ENERJİ SEÇENEKSİZ Mİ?

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Hava adlı yapıtında Buket Uzuner nükleer enerji artık seçeneksiz olmadığını belirtiyor. Enerji gereksinimini karşılamak için başka seçenekler olduğuna dikkat çekiyor. Ama enerji konusunda özellikle çevreye, insana zarar vermeyecek türlerin seçilmesi gerektiğini  savlayan yazar, bu görüşünü yapıt boyunca okurla paylaşıyor.

KADIN SORUNLARI

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Hava adlı yapıtında kadınların ağırlığı dikkat çekiyor. Defne Kaman gazeteci bir kadın ve yakınındakilerin çoğu da kadınlardan oluşuyor.

Buket Uzuner yapıtında kadın sorunlarını Kayseri’de Nesibe Gevher ve Sahaf Semahat üzerinden irdeliyor. Nesibe Gevher Hanım ağabeyinin iktidar hırsı için aşkını feda etmeyen bir kadın tipinin ilginç serüvenini okuyoruz.

Sahaf Semahat kahramanıyla da aile içi taciz ve tecavüz konularını gündeme taşıyor cesaretle.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Hava adlı romanında Buket Uzuner bir yanıyla nükleer enerjiye karşı bayrak açan bir gazeteci ve çevresini anlatırken, bir yandan da kadın sorunlarını özellikle aile içi taciz ve tecavüz konusunu gündeme taşıdığını söylemek gerekiyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

 

 Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Hava (Roman), Buket Uzuner, I. Basım:Everest Yayınları, Eylül 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016