OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Uykuların Doğusu

IMAG0255_1UYKULARIN DOĞUSU

Hasan Ali Toptaş’ın 2005 yılında Orhan Kemal Roman Ödülünü alan ‘Uykuların Doğusu’ adlı yapıtı yeni basımını Everest Yayınları arasında yaptı.

“Bir gün, gene  Haydar’la birlikte gitmiştik dayımın ziyaretine. Peşime takıldığında, onun gelmesine ben göz yummuştum daha doğrusu;gelsin, dayımın yanında ben ağlayamıyordum bari o ağlasın demiştim. Zaten hava da yürünemeyecek kadar bunaltıcıydı o gün; şehrin üstünü gene şehrin gürültülerini koyulaştıran irili ufaklı bulutlar kaplamıştı.” (s. 239)

ÖYKÜLER… ÖYKÜLER

Hasan Al Toptaş’ın yazar olarak da içinde yer aldığı zaman zaman kendini de gösterdiği ‘Uykuların Doğusu’ adlı romanında iç içe geçmiş bir çok öykü bulunuyor. Böyle olmakla birlikte ana öykü yapıt boyunca sürüyor.

Dayının anlatılan öyküsü ve araya giren öyküler ilgisiz olarak görünse de ana omurga içerisine oturtulan kahramanlara dayalı öyküler romanda bir bütünlük oluşturuyor.

ÇOCUK VE ÇOCUKLUK

Hasan Ali Toptaş’In ‘Uykuların Doğusu’ adlı yapıtında çocuk ve çocukluk önemli bir yer tutuyor, Bin Hüzünlü Haz’da olduğu gibi. gerek yazarın gerekse kahramanların çocukluğuna iniliyor, kimi göndermeler yapılıyor.

“Hemen ardından da, varıp şu çocukları kurtarayım diye, önünü sonunu düşünmeden birden bire sulara atmış kendini. Sonra, tabii, ağız hizasına kadar yükselen suların içinde can havliyle çırpınmaya, çırpınırken de ellerini sandala doğru uzatarak bar bar bağırmaya başlamış.” (s.133)

Hasan Ali Toptaş’ın ‘Uykuların Doğusu’ okura birçok insan öyküsü sunuyor zaman zaman kimilerinin çocukluklarını irdeleyerek.

MUSTAFA ASLAN

———————

Uykuların Doğusu(Roman), Hasan Ali Toptaş, Everest Yayınları’nda ı. Basım: Mayıs 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016