OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

uykudan önce masalları (enid blyton)-mustafa aslan

Oyuncakların Yeni Sarayı,oyuncak Ayı,  Elfler ve Sihirli Halı

Artemiçocuk Enid Blyton’un üç öyküsünden oluşan yapıtı “Uykudan Önce Masalları” adıyla yayımladı. Öykü masal ve öykü dünyasının çocuklar için sunduğu olanalklardaan fazlasıyla yararlanıyor.

 

Üç öykü,

Yapıtta üç öykü yer alıyor:Oyuncakların Yeni Sarayı,  oyuncak Ayı ve Elfler ve Sihirli Halı.

İlk iki öykü Oyuncakların Yeni Sarayı ve Oyuncak Ayı ve Elfler birbirinin süreri özelliklerini taşıyopr. Çünkü aynı kahramanlar ve aynı uzamın kullanımı bu görüşümüzü destekliyor.

Oyuncakların Yeni Sarayıile Oyuncak Ayı ve Elfler öyküsü aynı oyun odasında yer alan oyuncakların szerüvenlerinden oluşuyor. Dostluk, paylaşım gibi duyguların öne çıktığı öykülerin sevilerek okunmasında düşgücünün azımsanmayacak bir payı görülüyor.

 

Sihirli Halı’da ise bildiğimiz Binbir Gece Masalları Motifleri içerisinde sunuluyor öykü. Öyküde iki kardeşin bir sepet çiçek karşılığında aldıkları uçan bir halı sayesinde yaşadıkları serüven anlatılıyor.

Yayınevi kahramanların adlarını Türkçeleştirerek veriyor, sanırım Türk okuru bu güzel öyküleri daha iyi bir bağ kursun diye. Ayrıca kitabın güzel bir basıkısı olduğunu ger sayfanın resimlerle süslü olduğunu da ekleyerek verelim.

Beş yaş üstü ve üstü çocukların Enid Bltyton’dan zevkle okuyacakları öyküler, dinleyecekleri öyküler.

—-

Uykudan Önce masalları, Enid Blyton, Artemisçocuk, İstanbul, Eylül -2011

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016