OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

UYKU KRALLIĞI

aaalllffaaaUYKU KRALLIĞI

Kerem Eksen’in edebiyat ve tarih dünyasında geçen romanı Uyku Krallığı adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuluyor.

Kahramanın yazdığı bir şirden adını alan romanda edebiyat ve bilim dünyasında  geriye gidişlerle kimileyin de düşsel gezintiler yapılıyor.

ŞAİR ŞAİRİ SEVER Mİ?

Kerem Eksen’in Uyku Krallığı adlı romanı edebiyat dünyasının kimi sorunlarına özellikle de şairler arasındaki kişisel ilişkilerden söz ediyor. yazar şairler arasında yaşanan çekişmelere değinirken şiiri uzağa bırakmıyor. Zaten yapıta adını verdiğini belirttiğimiz Uyku Krallığı adlı şiir ise yapıt boyunca okura kendini duyumsatıyor.

“Biraz karardım önce, belki de, diye düşündüm, Mesut’un bütün amacı beni rezil etmektir, hatta belki bu şiir gecesi baştan sona bana karşı kurulmuş bir kumpastı:Önce büyük ustaların şiirleri okunacak, ardından genç şairlere…” (s.134)

İSTANBUL

Yazar zaman zaman Amerika’ya dönse de asıl önemli uzam olarak İstanbul çıkıyor karşımıza. İstanbul’un olaylı günlerinin anlatıldığı kitapta kahramanımız bir Pangaltı çocuğu olduğunu sık sık yineliyor. İstanbul’daki çarpık kentleşmeden kentin yaşadığı son deprem de veriliyor. hatta kahramanımızın kız arkadaşı yaşamını bu depremde yitiriyor.

“…Nilgün bedeni  Mecidiyeköy’deki göçüğün altında kalmış. uzun uzun oturup ağlıyorum, seni seviyordum ben, diyorum, öldüğünde nasıl üzüldüm bilemezsin. Ama beni affet, şimdi mutluyum.” (s.121)

TARTIŞMALAR

Kerem Eksen’in Uyku Krallığı altında yalnızca şiir konusundaki görüşleri yer almıyor. Yapıtta kimi tarih ve siyasi konular da yer alıyor. Özellikle sol kültürü ilgilendiren konularda tartışmaların yapıldığı görülüyor.

“..Tabii oralara varınca tartışmalar kızıştı biraz, Fransız Devrimi unutuldu gitti. Mesut abisinin ve arkadaşlarının tepkisini çekeceğini bile bile Lenin’e ve Troçki’ye birkaç laf çarptı. İç Savaş’tan ve bastırılan  ayaklanmalardan konuştu.” (s.156)

TARİH

Kahramanımızın bir tarihçi, aynı zamanda da şair olduğu  Uyku Krallığı adlı romanında Kerem Eksen Osmanlı tarihinden İran, İtalya, Rus tarihine de değiniyor. Bu ülkeleri ilgilendiren önemli tarihi günlerle ilgili  açıklamalarda bulunuyor.

Kerem Eksen yapıtında yakın tarihimize ilişkin olayları da dünyadaki gelişmelerden koparmadan veriyor.

“..71’deki muhtıradan sonra nefes alamayan siyaset ortamında kızışan sol ve sağ örgütler ve bu arada Apocular ve tabii partiler ve Demirel ve Türkeş ve Ecevit ve derken artan şiddet…” (s.216)

Kerem Eksen’in Uyku Krallığı adlı yapıtında edebiyat ve tarih kol kola gidiyor. Roman okumak isteyenlere önerilir.

MUSTAFA ASLAN

Uyku Krallığın(Roman), Kerem Eksen, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016