OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

uranyum savaşları

uranyum savaşları-mustafa aslan

Uranyum Savaşları adlı kitap II. Paylaşım Savaşı yıllarında Japonya’nın iki kentine atılan atom bombasıyla başlıyor. Buradan geriye giderek atom bombasının yapıldığı sürece nasıl gelindiğini anlatıyor.

 

manhattan projesi

yani   nükleer silah üretme projesi

Uranyum Savaşları’nda sözü edilen Manhattn Projesi II: Paylaşım Savaşı yıllarında nükleer silah üretilmek için başlatılan bir proje. Kitapta bu projeye katılan bilim adamlarının Japonya’nın iki kentine bomba atıldıktan  pişmanlıklarını, Einstein’in Manhattan Projesi’yle arasına mesafe koymasını çok güzel veriyor, kitap.

“Manhattan Projesi’nde yer alan bilim insanlarının çoğu sonradan atom bombası felaketine yol açan cini şişeden çıkardıkları için pişman olduklarını değişik şekillkerde ifade ettiler.” (s.204)

küçük çocuk adlı atom bombası

Manhattan Projesi’ni az çok bildikten sonra Hiroşima’ya atılan bommbanın adına bakar mısınız, ‘Küçük Çocuk.’  Kitap bu aşamaya gelinceye kadar olan bütün çalışmalrı uranyumun bulunuşu ve radyoaktivite üzerine yapılan çalışmalradan ilerleyerek geliyor.

nükleer enerji bağımlılığı

Kitap nükleer enerjiye gelinen yol haritasını çok güzel verdikten sonra günümüzdeki durumu değerlendiriyor. Ortaya günümüzde nükleer enerjiye olan bağımlılığın altını çiziyor. Japonyada 55 nükleer santralin bulunduğu bilgisini veriyor, Uranyum Savaşları adlı kitap.

“Arkamızda bıraktığımız on yıllar içerisinde dünyanın temel bir güç kaynağı olarak nükleer enerjiye bağımlılığı artış gösterdi.” (s.2.47)

 

Kitap zaman zaman çok ağır bilimsel konulara girdiği söylense de bunu uygun örnek ve uygun dille okura anlatıyor. Konulara çok yakın olmayanların da okuyup yararlanacağı bir kitap, günümüzde nükleer silah konusunun gündemden düşmediğini göz ardı etmezsek.

MUSTAFA ASLAN

—————————-

Amir D. Aczel, Uranyum Savaşları, Türkçesi:Barış Gönülşen, I. Basım:Alfa Yayınları, Haziran-2012

mustafa aslan kimdir?


MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016