OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Unutmak Mı? Affetmek Mi?

Unutmak Mı? Affetmek Mi?

Serhat Yabancı’nın Unutmak Mı? Affetmek Mi? adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

 

 

Birinci Bölüm-Doğru Aşkı Yanlış İnsanla Yaşamak

Yeni sevgilim yara bandım, Güzel bir kız veya yakışıklı bir erkek neden çirkin birini seçer? Zıt karakterler bana çok çekici gelir, Zıt karakterimle aşkı neden zorluyorum? Yanlış bir ilişkinin başlama ve bitiş nedeni aynıdır, Evlilikte benzerlik ve denklik nedir? Onu nasıl tanıyabilirim? Önce ilişki mi, iletişim mi? Uzaktan ilişki, Yıllardır tanışıyoruz yeterli mi? Bütün insanlar aynı, Yeni mi yeniden mi bir ilişki? İlişki yaşamaktan mı korkuyoruz? İlişkiye mi sevgilime mi bağımlıyım? İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız, İlişki bağımlılığına yol açabilecek kişisel özellikler nelerdir? İlişki bağımlılığı ilişkide kendini nasıl belli eder? ilişki bağımlılığından nasıl kurtulabilirim? İlişki bağımlılığına düşmemek için ilişkime nasıl bakmalıyım? Akıllı kadın korkusu, Anne babanın çocukla ilişkisinin eş seçimine etkisi, Sen hep benim her şeyimsin (bağımlı ilişki),  Saçımı süpürge ediyorsam istediğim gibi olmalısın, Yaşım 50 ruhum 15, Mutsuz anımızda evlilik kararı almak, İlişkide özgür olmak,  Yasak ilişki ama çok tatlı,Üçgen aşk evliliği güçlendirir mi? Sevgiliyi tanımak için aşkı ve mantığı nasıl kullanmalıyım? Neden mantık? Neden aynı tipler beni buluyor? Evlilik mi aşkı öldürür yoksa aşk mı evliliği? Flört aşkı ile evlilik aşkı arasındaki fark nedir? Kaybetme korkusu aşkı aratır  mı? Aşkta onu sıra dışı görmek mi var?Toplumsal algı ne kadar önemli?

İkinci Bölüm- Öfke Kontrolü :Evlilikte öfke kontrolü, Fedakarlar bencil mi? Fedekarlık-Beklenti-Öfke ilişkisi, Tartışma çıkmaması için alttan almak doğru mu? Memnun ediciler.

Üçüncü Bölüm- Geçmiş Acıların Etkisinden Kurtulabilir Miyiz? : Suçluluk duygusundan kurtulmanın kısa yolu, Unutmak mı? Affetmek mi? Nasıl düşünürsen öyle hissedersin, Geçmiş unut demekle unutulmuyor, Memnun ediciyim hata mı yapıyorum? Benim tek görevim memnun etmek,

Dördüncü Bölüm- Ayrılma Şekilleri Ve Ayrılık Sonrası Toparlanma :  Sağlıksız ayrılma şekilleri, İlişkiyi bitiren neler yapmalı? Terk edilen ne yapmalı? Biten ilişkinin ardından nasıl daha iyi toparlanırım? Aklımdan sildim kalbimden silemiyorum, Özlemek sevmek midir? Kendimi ter ettirmem lazım, Yenisi de eskisine benziyor, Neden ayrılamıyorum? Acısız ayrılık arıyorum, Ayrıldık ama çok iyi arkadaşız, Facebook, instagram’dan sileyim mi? Biten ilişkilerde pişmanlıklarımızı nasıl tamir edeceğiz?

Beşinci Bölüm- Mutlu Olamayanlar İçin – Mutluluk havuzu, Her saniye mutlu olmak mümkün mü? Canım acıyor bunun neresi iyi? Olumsuz duygular da mutlu eder, Kaygılarımız bizi koruyor mu mutsuz mu ediyor? Mutlu olmak istiyorsan sev ve çalış, Sonuca değil sürece odaklan, Ne mutlu duygusalım diyene! Evlenirsem tüm sıkıntılarım biter.

Altıncı Bölüm – Bir İlişkideki Yanlış Anlaşılmaları Nasıl Çözeriz? – Başlatıcı kadar sürdürücü de hatalıdır, Tartışmayı bilmiyoruz, Cinsellik, Duygusallık mı cinsellik mi üstün?? Birbirimiz hep yanlış anlıyoruz, Anlaşamayan aileler mi biz mi? Evlilikte güç savaşı, Güç dengesi nasıl güç savaşına dönüşüyor? Güç savaşı yaşanan ilişkiler nasıldır?

Yedinci Bölüm- Eşinizi/Sevgilinizi Değiştirmek Mümkün mü? : Devamlı bir değiştirme dayatmasının sonucunda neler olabilir? Değiştirme çabası sonuç verir mi? Eşimi hiç mi değiştirmeyeceğim? En az değişim gerekliliği nasıl sağlanır? Değişim konusunda önemli bilgi ve öneriler, Değişim konusunda yanlış ve çarpıtılmış düşünceler,  Ben değiştirmek istiyorum, o değişsin, İlişkide değişim nedir Ne değildir? Değişim ihtiyacını nasıl saptayacağız? Neleri kabul etmeli neleri kabul etmemeli? Aslında sabır değil tavizmiş, Değişim beklentisi öfke yaratır, Eşim değişir mi uzman bey?

Sekizinci Bölüm – Mutlu Evlilik Nedir? Mutlu bir evlilik ve ilişki için ne yapmalıyız? Evlilik bir teknedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016