OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Unutma Beni

IMAG3008

 

UNUTMA BENİ

Adını Alman doktor Alois Alzheimer‘den alan bu hastalıkla ilgili bir roman olan ‘Unutma Beni ‘  Artemis Yayınları arasında yayımlandı.

 

kadın sağlığı

‘Unutma Beni’ en başta kadının ruh ve beden sağlığını irdeleyen bir roman olarak çıkıyor karşımıza. Yapıtta  ilerleyen yaşlarda her kadının karşılaşacağı sorunlar masaya yatırılıyor. Kemik erimesi, menopoz, alzheimer…

” ‘Sıklıkla yarından korkuyorum. ya uyandığımda kocamın kim olduğunu bilmiyor olursam? Ya nerede olduğumu bilemez, aynaya baktığımda kendimi tanıyamazsam? Ne zaman ben olmaktan çıkacağım? Beynimin eşsiz ‘benliğim’den sorumlu bölümü, bu hastalığa karşı savunmasız mı? Yoksa kimliğim nöronlerın, proteinlerin ve kusurlu DNA moleküllerinin ötesinde bir şey mi?” (s.281)

alzheimer

Lisa Genova ‘Unutma Beni’ adlı yapıtta günümüzün yaygın rahatsızlıklarından Alzheimer konusunu işliyor. Elbette Lisa konuya doğrudan girmiyor. Alzheimer’in saptanması sürecini veriyor. Yazarın anlattığı kadarıyla alzheimerin saptanması, başka rahatsızlıklarla ya da yaşın getirdiği vücuttaki biyolojik değişimlerin de etkisiyle  çok da kolay olmuyor. Kişiyi değişik yönlere sevk ederek zaman kaybettirdiği de görülüyor. Yapıtta, kahramanımız Alice menopoz ve Alzheimer arasında uzun süre ikilem yaşıyor. İkisinin de ortak özellikleri menopoz olduğuna inanmasına yol açabiliyor.

Yapıtta ayrıca Alzheimer hastalığı ve genetik yapı üzerinde duruluyor. bununla ilgili yapılan tıbbi tetkiklerle ilgili bilgi veriyor. genetik yapı ve alkol ise üzerinde kafa yorulan bir başka konu olarak çıkıyor okurun karşısına.

Lisa Genova’nın ‘ Unutma Beni’ adlı yapıtı başta kadın ruh ve beden sağlığı açısından önem taşıyor.

Mustafa ASLAN

——————–

  Unutma Beni , Lisa Genova, Çeviren:Bilge Gündüz, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul,  Şubat 2015

 

 

Updated: 21 Şubat 2015 — 11:21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016