OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

UÇURTMA AVCISI-mustafa aslan


UÇURTMA AVCISI

        

Khaled Hosseini ’yi Uçurtma Avcısı adlı yapıtıyla tanıdık. Bu yapıtı Bin Muhteşem Güneş izledi. Her iki yapıtı da başarılı bir biçimde çeviren Püren Özgören’dir.

Eleştirdiğim  katılmadığım görüşleri olan Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş’i okuduktan sonra örnek okur Afganistan gerçeğini tanır, daha iyi kavrar. Bin Muhteşem Güneş Afganistan’ın geçirdiği aşamaları zor günleri tarihsel bir dizin içerisinde veriyor.

 

UÇURTMA YARIŞLARI

 

Afganistan’ı Uçurtma Avcısı çocuk dünyası üzerinden, Bin Muhteşem Güneş kadınların yüreğinden gözlerimizin önüne seren bir yapıt. Her iki yapıtın da ayrılmaz izleği dostluk, ötekilerin yanında. Her iki yapıt da savaşın en çok mağdur ettiği kadınlar ve çocuklar üzerine kurulmuş. Hele hele Uçurtma Avcısı’nda çocuk istismarı konusu dikkat çekicidir.

Uçurtma Avcısı’nda Afganistan’ın çocuklara ait bir yaşamın görünümlerini seriyor, okurun gözleri önüne Khaled Hosseini. Bu ülkede uçurtma yarışları oldukça yaygın. Hem de kışın. Yazar uzun uzun bu uçurtma yarışlarını anlatıyor. Kitaba adını veren de bu yarışmalarda uçurtma avcılığı yapan birisi.

Uçurtma Avcısı bir Hazara gibi görünse de ailenin gayri meşru çocuğu Hasan. Emir babasının ölmünden sonra öğrenir Hazara diye aşağılan ve bu yüzden Talibanca öldürülen kişinin kardeşi olduğunu. Ardından Hasan’ın yetimhanedeki oğlunu Kabil’den almak için büyük bir uğraş verir.

 

HAZARALAR

 Ülke nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünü oluşturur Hazaralar Afganistan’da.

Yazar, Hazaralar konusunda hiç de sınırlamamış kalemini. Kahramanın aynı zamanda anlatıcı olduğu romanda Hazara bir uşağın evin çocuğuyla arkadaşlığı anlatılıyor. Hazara uşağın evin çocuğu için uçurtmayı alması, ona vermek, sözünde durmak için tecavüz edilmeyi bile Hazara olduğu için göze alması. Ama evin çocuğu sadece izler ona başka çocuklarca tecavüz edilmesini. Bu insanların nasıl aşağılandığını, kendini üstün ırk olarak gören Peştunlar tarafından nasıl aşağılandığını, ırkçılık yapıldığını roman diliyle açık açık yazıyor, Uçurtma Avcısı’nda Khaled Hosseini.

Yapıtta belirtildiğine göre Taliban yönetimi bilinçli olarak Hazara katliamı yani etnik temizlik yapmış.

 

SOVYET İŞGALİ

        

Romanın belirleyici olayı Sovyet işgalidir. Bu kitapta ağırlıklı olarak Sovyet İşgali ve sonrası ağırlıklı olarak anlatılmış. Rus askerlerinin yanı sıra Taliban’ın Afganistan insanı üzerinde yaptığı tahribat anlatılmaktadır.

Sovyet işgaliyle birlikte ülkede insanların düzeni bozuluyor. Bir mazot tankerinin içinde Pakistan’a kaçılıyor. Daha sonra nasıl gelindiği bölümler olmayan Amerika karşımıza çıkıyor.

 

AMERİKA HAYRANI BABA

 

“Baba”nın romanda çok önemli bir yer tutmaktadır. “Baba” yapıt boyunca adıyla anılmıyor. Kahramanımız anlatıcımız “Baba” sözcüğüyle romanda kişileştiriyor. Amerika, İsrail ve İngiltere hayranı, ülkesini kendisi değil de Amerika’nın kurtaracağını sanan bir “Baba”. Yapıtta özellikle Amerika’ya yapılan övgüler dikkat çekicidir. Bunun yanlışlığına hiçbir şekilde vurgu yapılmadan Ruslar işgalinden başlayarak Taliban’ın Afganistan’ı mahvettiği anlatılmaktadır.

 

Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı adlı yapıtında Afganistan’ın yaşadığı kötü günleri bir çocuğun gözüyle vermiş. Yineliyorum, katılmadığım görüşleri olmasına karşın okunması gereken bir yapıt.

 

*Khaled Hosseini, Uçurtma Avcısı, Cep boyu 1. Basım: Temmuz 2008, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016