OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

uçan daire (pekcan türkeş)-mustafa aslan

 

 

 

 

UÇAN DAİRE

 

 

Uçan Daire , ülkemizin önemli tiyatrolarında oyuncu olarak rol alan ve “Olacak O Kadar” dizisinin Yusuf Yusuf ustası, TRT Çocuk Saati programının 43 yıllık seslendirmecisi, oyun yazarı ve yönetmeni Pekcan Türkeş bu kez karşımıza yayımlanan çocuk oyunları kitaplarıyla çıkıyor.

 

Hicran adlı öksüz bir çocuğun arkadaşı Sema’nın doğum gününde hediye olarak en sevdiği bebeği Nazlı’yı vermeyi düşünür. Çünkü bir armağan satın alacak kadar parası yoktur. Bunun yanında Hicran’ı küçümseyen varsıl bir ailenin çocuğu Handan’ı da (olumsuzu göstererek olumluyu anlatma) oyunun sonucunun sağlamlaştırılması açısından da önemli olarak görüyorum.

 

Pekcan Türkeş’in Uçan Daire’si altı sahnelik bir çocuk oyunudur. Oyun çocuk eğitiminde yararlı olacak yapıtlardan. Çocuklar arasındaki ayrımcılığa da değinen Uçan Daire çevre, savaş ve ilerleme konularına da değinen bir oyun.

 

Dünyamızı güzelleştirelim

 

Yapıt, kin ve nefretin insanı gerileten unsur olarak gösteriliyor. Çocuklara sevginin önemini de tersini göstererek öğretme yolunu seçmiş, yazar. Kin ve nefret ilerlemenin önünde engel olarak gösteriliyor. Sadece ilerlemenin önündeki engel değil aynı zamanda başkalarınca kolayca yönetilebilecek bir toplum olmamızı da sağlayacak olarak gösteriliyor.

 

“Bütün bu güzellikler bizim gezegende olsa başka ne isterdim ki. Oysa duyduğuma göre dünya gezegenin insanları sürekli birbirleriyle savaşıyorlarmış.. Bütün bu güzellikleri korumak yerine dünyayı kirletiyorlarmış…” (s.15)

 

Yapıtın yaratıcı yanlarından birisi kin ve nefretten yakıt yapma düşüncesidir. Yazarın en işe yaramaz şeylerin bile insan yararına dönüştürme düşüncesi önemlidir. Bir yerde çocuktaki yıkıcılığı, saldırganlığı yok etme duygularını geliştirmek yerine iyiye dönüştürme duygusunu vermesidir. Çocuk yok etme yerine zararlı da olsa onu olumluya, yaralıya dönüştürme gayreti içerisinde olmalıdır. Böylece yok etme duygusu ortadan kaldırılabilir bir yerde.

 

Pekcan Türkeş’in oyununda insana yapılan uyarılar olduğunu söyleyelim. Uzaylıların hayran kaldığı dünyamızı çok hor kullandığımızı belirgin bir şekilde dile getiriyor. Güzelim yeryüzünü çirkinleştirme yerine güzelleştirme yolunu seçmemizi öneriyor, oyun çocuklarımıza.

 

Sigara

 

Yapıt, çocukları zararlı maddelere karşı koruma ve bilinçlendirme konusunda da önemli iletiler vermektedir. Oyunda uzaylılar sigarayı “dünyalıların bile bile kendilerini zehirledikleri kimyasal bir madde,” (s.31) “arabalara konan benzin kadar zehirli” (s.32) olarak söz edilmektedir.

 

İyi bir kadının sigara içmesine üzülür, uzaylı dostları. Ona sigarayı bırakması karşılığında, idareli kullandığında yaşamı boyunca yetecek kadar altın verirler.

 

Pekcan Türkeş’in Uçan Daire  adlı oyunu çocukların yanı sıra eğitimiyle uğraşanların kesinlikle  yararlanacakları bir yapıt.

 

*Pekcan Türkeş, Uçan Daire  (Çocuk Oyunu), Bizim Kitaplar, 2009-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016