OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÜÇ ROMANIMIZDA FİLİSTİN VE KUDÜS

 

ÜÇ ROMANIMIZDA   FİLİSTİN VE KUDÜS

Türkiye ve Filistin öteden beri etle tırnak gibidir. Bu sözden ibaret birşey değildir. Olmadığını da canıyla kanıyla ödeyerek göstermiştir, göstermeyi de sürdürüyor.

Filistin’in edebiyatımızın çok da  uzağında olmadığını söylemek gerekiyor. Çağdaş edebiyatımzda Filistin ve Kudüs’e ilişkin yapıtlar verildiğini de belirtmek gerekiyor. Bunlardan üçü üzerinde kısaca duracağımız yazımızı okurlarımıza sunuyoruz.

Yazımızı Ahmet Turgut’un Kalbim Kudüs’te Kaldı, Sultan Polat’ın Hazreti Süleyman’ın Yüzüğü ve İskender Pala’nın Abum Rabum adlı yapıtları olarak sıralayabiliriz.

Her üç yapıtın da   geniş bir araştırma ürünü olduğunu söylemek gerekiyor. Filistin ve Kudüs’le ilgili okuru geçmişten bugüne doğru bir bilgilendirme işlevi gören yapıtların okuru sürükleyen serüvenler barındırdığını da eklemek gerekiyor.

Kudüs ve Meryem Ana konusuna ağırlık veren Ahmet Turgut’un yanı sıra İskender Pala’nın  Abum Rabum adlı romanında yağmalanan Osmanlı coğrafyasındaki tarihi ve kültürel kaynakları konusuna değinmekle birlikte Filistin konusunda odaklanıyor. Sultan Polat ise Kudüs konusunu romanının sınırları içerisinde okurla paylaşıyor. Diğer iki romana göre Hazreti Süleyman’ın Yüzüğü’nde Kudüs daha az yer tutsa da İslam dünyası açısından önemine dikkat çekiliyor.

“Miraç dönüşü peygamberimize Kudüs’ü sorduklarında heyecandan unuttuğunu ama Allah’ın gözünün önüne bir perde açtığını, o perdede Kudüs’ü gördüğünü, ne sordularsa anlattığını söyler.” (s.115) diye belirtiyor.

İskender pala günümüzden geriye dönüşlerini bilgi ve belgelerle yapıyor. İbrahim Paygamberi anlatmak üzerine kurulu olan roman Ortadoğu ve özellikle ülkemizin geçmişi hakkında bilgiler vermekle kalmıyor Filistin ve Kudüs’e de karşılıklı bilgisel ilişkiler açısından ülkemiz tarihinin tarihin ayrılmaz parçası olduğunu görüyoruz.

“Selim içinden “Papalık adına demek!” cümlesini geçirirken Kur’an-ı Kerim’deki Mümtehine suresinin ilk ayetlerini hatırladı. Hz. İbrahim’in orada “Ey Rabbimiz! Bizi inkar edenlerin oyuncağı, eğlencesi haline getirme!” diye yalvarışını düşündü.” (s.451)

Ahmet Turgut’un Kalbim Kudüs’te Kaldı, Sultan Polat’ın Hazreti Süleyman’ın Yüzüğü ve İskender Pala’nın Abum Rabum adlı yapıtları bölgemiz ve Filistin’le ilgili geniş araştırma ürünü yapıtlar olarak karşımıza çıkıyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::

Kalbim Kudüs’te Kaldı, Ahmet Turgut, Kapı Yayınları, İstanbul

Hazreti Süleyman’ın Yüzüğü, Sultan Polat, Kapı Yayınları, istanbul

Abum Rabum, İskender Pala, Kapı Yayınları, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016