OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÜÇ KIZ KARDEŞ

ÜÇ KIZ KARDEŞ

İclal Aydın’ın üç kız kardeşin yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı romanı Üç Kız Kardeş Artemis Yayınları arasında okurlara sunuldu.

Dört bölümden oluşan Üç Kız Kardeş adlı romanda İclal Aydın gerçek yaşamdan yola çıkarak örüyor yapıtını.

“O günü çok net hatırlıyorum. Oğluma hamile kaldığımı hissederek uyandığım o sabahki his vardı yine içimde. Güzel olacaktı her şey. Yine yükselişe geçecekti hayat.” (s.339)

ÜNİVERSİTE SINAVI SİSTEMİ

İclal Aydın Üç Kız Kardeş adlı romanında eğitim tarihimizi açısından dikkat çeken bir konuya değiniyor. Yazar, yapıtında üniversite sınav sistemimizin bir dönem uygulanmalarından söz ediyor.

İclal Aydın, yapıtında iki basamaklı sınav sisteminden söz ediyor. İlk sınavı kazanan adaylar ikinci basamağa girebiliyor. İkinci basamakta istenilen fakülte tercihi yapılabiliyor.

“O zamanlar iki basamaklı olan üniversite sınavı için hazırlanmamız gerekiyordu. Birinci basamağı kazanabilen ikincisine girme hakkı elde ederdi. Birinciyi kazanırdık da, ikinciydi asıl mesele. O yıllarda İzmir’deki…” (s.64)

AYVALIK

İclal Aydın Üç Kız Kardeş adlı yapıtının ağırlıklı uzamı olarak Ayvalık karşımıza çıkıyor. Yazar Ayvalık’tan kahramanımız Dönüş ve ailesinin doğup büyüdükleri olarak görüyoruz.Doğup büyüdüğü yerde yetişen zeytin ve zeytincilikten söz ediliyor. Bunun yanı sıra doğal güzelliklerini iyiden iyiye yazar kahramanları aracılığıyla duyumsatıyor.

“İrfan abi yüzünden babam bütün itibarını kaybeden polisler gibi meslekten atılacak, biz eş dost dolu bu Ayvalık’a, Ayvalık ne, koca Balıkesir vilayetine, hatta bütün Türkiye’ye rezil olacaktık.” (s.109)

İclal Aydın’ın Üç Kız Kardeş adlı romanı yaşamın içinden gelen bir roman olarak okurun karşısında umut yüklü olarak çıkıyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

Üç Kız Kardeş (Roman), İclal Aydın, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Şubat 2018

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016