OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Üç Beş Kişi

 

IMAG2401(1)

Üç Beş Kişi

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Bir Düğün Gecesi’, ‘Ölmeye Yatmak’  ve ‘Hayır’ (Dar Zamanlar üçlemesi) romanlarının uzağında olmayan ‘Üç BeşKişi’ adlı romanının yeni basımı Everest Yayınları tarafından yapıldı.

zorlukları aşmak

Adalet Ağaoğlu ‘Üç Beş Kişi ‘ adlı romanında bir dönemi anlatıyor. Yapıtta  ülkemizin bir dönemini anlatması nedeniyle ‘Dar Zamanlar’ üçlemesinde yer alan romanlarının süreri niteliğini taşıyor, bana göre.

‘Ölmeye Yatmak’tan başlayarak Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana gelen süreçte ülkemizin yaşadığı zor süreçlerin nasıl aşılacağını anlattığı ‘Üç Beş  Kişi’ adlı yapıtıyla sürdürüyor.  Milli sanayikonusunun ağırlık kazandığı kitapta elektrik üretiminden sanayicinin vergi muafiyetine kadar birçok konuya değiniliyor.

Yapıt sadece ülkenin zorlukları aşmasını değil, kişler arasındaki ilişkilerseki açmazların giderilmesi konusunu da irdeliyor.

“Ferit, salt doğduğu  kentte değil, ülkenin çeşitli yerlerinde ekonomik görüşleri doğrultusunda birkaç adım atmıştı. Son özellikle beş yıldır yatırım alanındaattığı adımlara yakınlık duyulduğunu sezinlemişti. İçten mi bu adamlar, değil mi? Çaresizlikten mi yaklaşıyorlar şimdi, inançla mı?”(s.239)

eskişehir

Yapıtta uzam olarak birçok yeradı geçiyor. Ancak Eskişehir üzerinde durmak gerek,iyor. Bu kentin dümü ve bugünü okura sunuluyor. Bir yandan bugünüü verilirken, bir yandan da yeri geldikçe geçmiş işgal günlerine ve yerli işbirlikçilerine kadar gidiyor.

“… Acaba bu karanlıkta hala Mutasarrıf Hilmi’nin ruhu mu dolaşıyor? Eskişehir hala İngiliz sömürge askerlerinin kuşatması altında mı? Mutasarrıf Hilmi, bunlara arkasını dayayıp şehirde sıkıyönetim mi ilan etti? Millici gençleri  tevkif mi ettiler? Yoksa gençler burayı içeriden mi kuşattılar? Acaba damatçı Kiraz Hamdi Paşa, İngiliz generalleriyle başbaşa verip, Kuvayi Milliye’nin duruma hakim olması halinde Havaüssü’nden uçaklar mı kaldıracak, tepemize bombalar mı yağdıracak? ” (s. 317)

 

Mustafa ASLAN

——————————

Adalet Ağaoğlu, Üç Beş Kişi, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016