OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tutsak Güneş

Tutsak GüneşIMAG3752 (1)

Ayşe Kulin’in günümüze göndermeler yaptığı ‘Tutsak Güneş’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

büyük saray’da kim var?

Dünya edebiyatının önemli yapıtları arasında yer alan Candide, Lettres Persanes, Utopia, 1984, Hayvan Çiftliği, Zadig… gibi yapıtlar kurgu olmakla birlikte zamanının kimi gereksinimlerine yanıt vermek için ya da kimi şeyleri eleştirmek için yazıldığını söylemek yanlış sayışmaz. Ancak Kulin’in yapıtı birkaç noktada yukarıda adını andıklarımızdan ayrılıyor, çünkü ‘Tutsak Güneş’ distopik bir roman.

Ayşe Kulin’in Tutsak Güneş’ adlı yapıtında günümüze göndermeler yapıyor. Okuru bir bilmece çözer gibi günümüzdeki kişi ve yer adları vererek olayların sonrasını meraklandırıyor. Kitapta geçen Saray, Saray Meydanı,  dini ağırlıklı baskıcı bir yönetim, kadınların erkeklerden geri planda olması, çocuk sayısının artırılmasının teşviki, çevre için mücadele, Uluhan, Ramanis Cumhuriyeti, para ve iktidar hırsı, Uluhan’ın hayattayken yaptığı uluslararası gizli ilişkiler,

“En kalabalık grup, doğa tahribatını protesto edenlerin toplandığı Ulu Park’taydı. Kocaman parkta, bir milim toprak gözükmez olmuştu. Pankartlarda, taştan, topraktan, ağaçtan, nehirden, denizden tutun, yıldızlara kadar kozmosu da kucaklayan geniş bir yelpazede, mesajlar sloganlar, protestolar vardı.” (s.299)

kara mizah

Atyşe Kulin yapıtında toplumsal eleştirinin en güzel örneklerini veriyor. Mizah’ın yapıtın genelinde kendini duyumsatıyor. Yazarın eleştiri için mizahı seçtiği bölümlerde dünden bugüne uzanan çizgide yaşananları anlatmak için yerinde kullanımıyla dikkati çekiyor. Yapıt genel olarak bakıldığında güzel bir kara mizah örneği olarak çıkıyor karşımıza.

Ayşe Kulin’in ‘Tutsak Güneş’  adlı yapıtı günümüzden göndermeler de yapan güzel bir toplumsal eleştiri romanı.

Mustafa ASLAN

—————————-

Tutsak Güneş (Roman), Ayşe Kulin, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016