OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TÜRKLERİN PSİKOLOJİSİ

20170630_174640TÜRKLERİN PSİKOLOJİSİ

Erol Göka’nın Türklerin Psikolojisi adlı yapıtının yeni basımı Kapı Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

“Eski Türk kozmolojisinde alem, zaman ile  birlikte dönen varlıklar arasında insan ruhu da vardı. İnsan varlığının biri “yarug” (isig öz; sıcak ruh), diğeri “kararıg” (et-öz;vücut) olmak üzere iki yönü bulunuyor; ölümden sonra ruhun, feleğin çemberini aşıp kutsal göksel varlıklara ulaşması isteniyor, vahşi hayvanların onu alıp götürmesi…” (s. 295)

POTLAÇ KÜLTÜRÜ NEDİR?

Erol Göka Türklerin Psikolojisi adlı yapıtında potlaç kültüründen söz ediyor. Potlaç kültürü nedir? Yazar, Antropolog Marcel Mauss’un potlaç kavramından söz ettiklerini belirtiyor. ‘Potlaç’ın sözlüklerde Kuzey Amerika kabilelerinin yaptıkları büyük şölen ve şenlikleri tanımlamak için kullanıldığını belirtiyor. Potlaç kültürü yerine kullanılan başka sözcüklere/kavramlara yer verilirken  ‘potlaç’ın  Türk tarihindeki en yakın anlamını da veriyor.

Erol Göka’nın Türklerin Psikolojisi adlı yapıtında yer alan bölümler ve bu bölümlere bağlı konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Türk etnik ulusal kimliği Türk kimliğini konuşacağız ama önce… Devlet kurmuş halka “ulus” denir…. Kimliğimiz, inşa ettiğimiz ilk yuvamız, Türk ulusal kimliği, Türk etnik kimliği, Osmanlı bakiyesi dış-Türkler neden isyankar değil? Kimliğimizin evi Türkçe, Adlarımız ne söyler?

Göçebeliğin ruhumuzda bıraktığı izler-Türk’ün göçebeliği, Türklerin Anadolu’yu yurtlaştırmaları, Türk göçebeliğinin Osmanlı’daki durumu, Göçebeyim, göçebesin, göçebeyiz, Toplumsal yaşantımızdaki göçebelik görünümleri, Göçün psikolojisi, Vatanım kutsaldır Mekanım dünya, Türk’ün uygarlık(la baş etme) formülü.

Türklerin psikolojisi sözlü potlaç kültürüne dayalıdır-Sözlü kültür nedir? Muhabbet ehliyiz, Sözlü kültür iyidir iyi olmasına ama… Sözlü kültür ayağımızda pranga mı? Potlaç kültürü nedir? Gösteriş ve şatafat şanımızdan mı? Sürüden ayrılanı kurt kapar, itaat et!Türkler trafikte neden böyledir?

Türk’ün savaşçı ruhu ve kardeş kavgası-Türk ruhundaki açmaz, Yönetme idealine karşı ödünç uygarlık, Türklerin savaşçı zihni, Koçum benim! Kolay mafya üreten segmenter toplum, Sen benim kim olduğunu biliyor musun?Her yeri saran sosyopati,Türk tarihindeki en önemli kavşak:İslamiyet’in kabulü, Kerbela ah kerbela!

Eski Türk İnançlarının ruhumuzdaki etkileri- Eski inançlar mı modern hurafeler mi? Her Türk piknik sever! Su ile mahrem maceramız, Günümüz Türkiyesinde şamanlar, Hızır kimdir? Lokman Hekim kimdir? Hızır ile Lokman Hekim’in eski Türk inançlarındaki kaynakları ve Bölemedim felek ile kozumu.

Erol Göka’nın Türklerin Psikolojisi adlı yapıtında zor bir alan için önemli ve zevkle okuyabileceğimiz bir kitap sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Türklerin Psikolojisi, Erol Göka, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016